Kiracılar İçin Ev Peşinatı Biriktirme Yöntemleri

 Bu zekice tasarruf önerileri ile sizde kendi evinizin sahibi olacaksınız. Atalarımız her ne kadar “Ev alma koşu al” diye öneride bulunsalar da herkesin hayalidir ev sahibi olmak. Sürekli duyuyoruz kira ödermiş gibi ev sahibi olmak sözünü, tamam kulağa hoş geliyor ama peşinat işin içine girince biraz buruk karşılanır bu kira ödermiş gibi ev sahibi olma işi. İyi haber şu ki yeni evinizin peşinatını nasıl biriktireceğiniz ile ilgili basit tasarruf önerileri ile kolayca peşinatı biriktirebilirsiniz.

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Nasıl bir ev almayı düşünüyorsunuz bunun üzerine biraz araştırma yapın ve bu ev için ne kadarlık bir peşinata ihtiyacınız olduğunu öğrenmiş olursunuz. Böylece hedefinizi belirleyin ve bu doğrultuda tasarruf yapmaya başlayın.
Araştırmalar da gösteriyor ki özel tasarruf hedefleri koymak insanları motive ediyor ve daha çabuk bu hedefleri yakalayabiliyor. 52 haftalık tasarruf planını incelemek için; bütçenize destek olacak tasarruf yöntemleri
 
Devlet Katkılarından Yararlanın

 Tasarruf yapmak için birçok fırsatın olduğu hatta devlet katkılarını da kullanarak daha çok para biriktirebilirisiniz. Bireysel emeklilik sistemi ile biriktirdiğiniz her ₺100’ye ₺25 de devlet katkıda bulunuyor. Ancak bu tasarrufu en az 3 yıl sürdürmelisiniz. Bu fırsatları iyi kullanın.

Harcama Alışkanlıklarınız Gözden Geçirin

Gereksiz harcamaları tespit edin, paranın nereye gittiğini öğrenmeye çalışın. Son üç aylık banka hesaplarınızı ve kredi kartı harcamalarınızı kontrol edin ve gereksiz harcamaları tespit ederek onlardan kurtulun. Harcamalarınızı planlayın böylece daha çok tasarruf fırsatı ile karşılaşacaksınız.

Faturaları Düşürmeye Çalışın

Özellikle zorunlu ihtiyaç olmayan TV paketleri, internet faturalarınızı düşürmeye çalışın. Güncel kampanyaları takip edin. Elektrik ve suyu daha dikkatli kullanın. Tüm bu faturaları 20% aşağıya çekerseniz yıllık tasarruf miktarınız ₺600 ile ₺1000 arası olacaktır. Hiçte azımsanacak bir miktar değil.

Spor Salonu veya Dernek Üyeliklerinizi İptal Edin

Dışarıda yürüyüş ve koşmak tamamen ücretsizdir. Üye olduğunuz dernek ve diğer organizasyonlardan affınızı isteyin ve üyeliklerinizi iptal edin.

Daha Küçük ve Daha Ucuz Bir Daireye Taşının

Küçük ve ucuz bir eve geçmeniz size her yıl binlerce lira tasarruf ettirecektir. Bunu yeni evinize taşınmadan önceki son eviniz olarak kabul edin ve hedefinize ulaşmak için biraz daha sabredin. Daha küçük bir ev aynı zamanda daha az elektrik ve ısınma masrafı anlamına gelir.

Bir Yan Gelir Oluşturun

Günümüzde yan gelir oluşturmak artık çok daha kolay internet birçok kolaylık sağlıyor. Bionluk veya uzman kirala gibi pazar yerlerinde yeteneklerinizi çok daha kolay paraya dönüştürebilirsiniz. Günlük veya saatlik iş fırsatları için interneti biraz daha iyi kullanmaya çalışın. İçerik bulutu sayesinde yazı yazarak yeni bir gelir oluşturabilirsiniz.

Kredi Kartını Çok Daha Az Kullanın

Kredi kartı yerine peşin para veya para taşımayı sevmiyorsanız bankamatik kartlarını kullanın. Artık çoğu insan kredi kartı yerine bankamatik kartlarını tercih ediyor. Borçlanmak yerine var olanı harcayın. Böylece harcamalarınızı biraz kısabilirsiniz. Aksi halde ay sonu kredi kartı masrafları tüm tasarruflarınızı yiyip bitirebilir.

Birikiminizi Bir Banka Hesabında Değerlendirin

Bu yöntemlerin her biri ev peşinatı biriktirmeniz için size destek olacak ve sıkı bir plan ile yılda ₺9000 biriktirebilirsiniz. Biriktirdiğiniz bu parayı bir banka hesabında değerlendirin. Yatırdığınız bankada hesap işletim ücreti ve benzeri zamanla paranızı eritebilecek kesintiler uygulanmadığını öğrenin. Kuveyt Türk Katılım bankasında bu kesintilerin olmadığını bilmenizi isterim. ₺9000 birikiminize gelecek kar payı veya faiz ile bir nebze daha artacaktır. Sonuç olarak 5-6 yılda istediğiniz ev için peşinatınız birikmiş olacaktır. 

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas