Yeni Bir Ev Almak Veya Satmak İçin Doğru Zamanı Tahmin Etmek

 Geleceği göremeyiz, ama elimizdeki bilgiyi kullanarak doğru bir karar verebiliriz.

Doğru zamanda yeni bir ev almak veya satmak, söylemekten daha zor görünüyor. Bu karaları verirken aslında baktığımız tek şey finansal durum, yani para var mı yok mu? Böyle büyük bütçeler söz konusu olduğunda daha iyi bir araştırma ile elde ettiğimiz bilgiye bakarak karar vermek en doğru karar olur. Sadece paraya bakarak kara vermeyin.

En doğru zaman için ekonomi ve gayrimenkul sektörü tahminleri size zaman için bir fikir verebilir. Bir ev almak veya satmak için zamanlamada dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Her Pazar Farklıdır

Sadece bir gayrimenkul tipi ve bir satıcısı yok. Ulusal bir emlak piyasası mevcut ve her gün yüzlerce ev alınıp satılıyor. Günün her saati emlak piyasası ile ilgili haber akışı sürmekte ve artan, yükselen fiyatlar ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bulunduğunuz ilçe içinde bile emlak fiyatları çok fazla farklılık göstermektedir. Eğer ev almak veya satmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken iş etrafınıza bakmak olmalı. Mümkün olduğunca çevrenizden bilgi toplayın. Bölgeyi iyi bilen bir emlak komisyoncusu ile iletişimde kalın ve piyasa ile ilgili güncel bilgi almaya özen gösterin.

Faiz Oranlarındaki Hareketlilikler

Çoğu kişi en almak için konut kredisine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evinizi almak isteyen kişi için en iyi fırsat uzun vadeli faiz oranlarının en düşük olduğu zamandır. Şuan uzun vadeli konut kredileri için faiz oranları 1,10 – 1,20 arasında seyrediyor. Eğer bu oranlarda radikal bir düşüş yaşanıyorsa bu fırsatı kaçırmayın.

Ev almak isteyen birçok insan faiz oranları ve kolay kredi fırsatlarını yakından takip ederler. Bu fırsatlar ile karşılaştıklarında daha kolay satın alma gerçekleştirirler ve bir miktar daha fazla ödeme yapmayı kabullenirler.

Mevsim Farklılıkları

Geleneksel olarak, bahar ayları konut satışlarının en fazla olduğu dönemdir. Enakliyat istatistikleri de gösteriyor ki insanlar daha çok mayıs ve haziran aylarında taşınmaktadır. Okul çağında çocuğu olan aileler genellikle okulların kapanması ile yeni bir adrese taşınmayı tercih ediyor. Dolayısı ile satın almalarını ya bahar aylarında yâda yaz aylarının başında gerçekleştirir.

Bahar aylarının yanı sıra yılsonunda da satın almalarda bir artış görülür. Yılsonu hedeflerini tutturmak isteyen inşaat firmaları yeni kampanyalar ile satışların artmasını sağlarlar.

Eşer satmak istediğiniz bir eviniz varsa daha az rekabetin olduğu zamanları tercih etmelisiniz. Yani bahar, yaz ve yılsonu gibi rekabetin yoğun olduğu dönemleri tercih etmeyin.

Artık her şey gibi konut fiyatları da elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızda birçok emlak sitesinden kolayca istediğimiz bölgede satılacak bir ev bulabiliriz. Sizde emlak sitelerinin sunduğu fırsatları değerlendirerek daha kolay evinizi satabilirsiniz.

Para Her Şey Değildir

Ev almak yâda satmak sadece bir yatırım amacıyla gerçekleştirilmez. Birçok neden den dolayı evler satılıyor veya alınıyor. Ailevi sebeplerden dolayı veya işlerin iyi gitmemesi nedeni ile her gün birçok ev satılıyor. Acil nedenlerden satılan evleri bulmanız durumunda 20%’ye varan oranlarda indirimli alabilirsiniz.

Mali kriz dönemlerinde veya döviz oranlarının aşırı yükseliş dönemlerinde birçok kişi konut alımını erteleyebiliyor.

Birçok nedenden dolayı ev satmak veya almak için sektörde fırsatlar mevcuttur. İyi araştırma ve yeterli zaman ile ev almak veya satmak için doğru zaman ve fırsatı görmek çok zor değil. İnternetten emlak sitelerini belli bir süre takip edin. Aynı zamanda yerel emlak pazarını bir emlak komisyoncusu ile beraber takip edip değerlendirin.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas