Taşındıktan Sonra Kolileri Hemen Açmamak İçin 4 İyi Neden

 Evden eve nakliyat stresli ve zahmetli bir deneyim, bu nedenle herhangi bir işlemi biraz daha kolay hale getirebilirsek çok daha rahat bir taşınma deneyimi yaşayacağınızı bildiğimiz için sürekli nasıl kolaylaştırabiliriz diye her taşınma işleminden dersler çıkarmaya çabalıyoruz.

Birçok eşyalar nasıl paketlenmeli diye yazı yazdık. Hepsinde de bunu birkaç güne yaymayı tavsiye ettik. Tüm eşyaları bir iki günde paketlemek gerçekten büyük bir olay.

İşte tam olarak bu nedenden dolayı kolileri açmayı da günlere belki de bir iki haftaya yamayı öneriyoruz. Emin olun da rahat bir taşınma deneyim yaşayacaksınız.

Bugün de neden yavaş yavaş eşyaları koliden çıkarmamız gerektiğini araştırmak istedik.

Araştırmamız sonucunda 4 iyi neden bulduk ve bunları paylaşmak istedik. Ama önce…


Birkaç Paketleme Önerisi

Eşyalarınızı kolayca kolilerden çıkarmak için ve hangi kolileri önce açmanız gerektiğini bilmeniz için bu kolileri hazırlarken bazı adımları doğru yapmış olmalısınız.

Doğru bir paketleme yapılmamış ise kolileri açarken çok fazla karmaşa yaşayacaksınız ve anlattığımız hiç bir öneri de işe yaramayacaktır.

1- Eşyaları kolilemeye oda oda planlayarak başlayın. Her kolinin hangi odaya ait olduğu ve içindekilerin yazılı olduğu bir etiket yapıştırın. Etiketleme olmadan yeni evde aradığınız eşyanın hangi kolide olduğunu tespit edemezsiniz böylece tüm kolileri açmak zorunda kalacaksınız. Hazırladığınız kolileri bulunduğu odanın bir köşesine dizin.

2- Yeni evinizde kullanmayı düşünmediğiniz eşyalardan kurtulun. (Bağışlayın, atın veya satın)

3- Yeni evde ilk ihtiyaç duyacağınız eşyalar için “Önce Beni Aç” kolileri hazırlayın. Sürekli ihtiyaç duyduğunuz eşyalar bu kolilerde olsun. Yeni evde ilk açacağınız koliler bunar olacak.

Bu üç basit kural yeni evinizde size çok yardımcı olacak böylece hangi kolide hangi eşyanın olduğunu bilecek ve hangi kolilerin öncelikle açılacağını bir bakışta görebileceksiniz. Taşınmadan sonra bir karmaşa olmadan rahat rahat yeni eve yerleşebileceksiniz.

Daha fazla paketleme önerisi bu yazılarda:


Peki, kolileri açma işini bir iki haftaya yaymanın avantajları nelerdir?


1- İlk Bir İki Günü Temizlik Yapmaya Ayırın

Nakliye işleminin sonunda eviniz bir nebze daha kirlenecektir. Nakliyat firması işini bitirip gittikten sonra ilk işiniz evi baştan sona süpürmek olsun.

Eğer hemen kolileri açmaya başlarsak temizlik çok daha zor olacak ve istediğiniz temizlik standartlarına ulaşmak için temizliği birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Hem temizlik yapma hem de kolileri açmak sizi fazlasıyla yoracağı için kolileri açma işini ertelemenizi öneriyoruz.

Nakliyat firmanız istekleriniz doğrultusunda eşyalarınızı odalara taşısın ve mobilyalar dışında kalan koli ve diğer paketli eşyaları odanın bir köşesine düzenli bir şekilde yerleştirsin. Önce Beni Aç kolilerin dışında bu eşyalara birkaç gün hiç dokunmayın.


2- Dekorasyon Konusuna Biraz Zaman Ayırın

Hangi eşyanın odanın hangi köşesinde güzel duracağını tespit etmek ve nihai yerleşme planı için bir iki gün zaman tanımanız yerinde olacaktır.

Yeni evde dekorasyon

Tüm eşyaları paketlerinden çıkarıp raflara ve dolaplara yerleştirdikten sonra planı değiştirmeye kalkmanız çok daha zahmetli olacaktır.

Evde zaman geçirdikçe daha iyi anlayacak ve nihai yerleşim planınıza karar vermiş olacaksınız. Birkaç gün hangi eşyanın hangi köşede durması gerektiği üzerine bira düşünün sonra harekete geçin.


3- Kendinize Biraz Zaman Ayırın

Biz meşgul insanlarız.

Her zaman koşuşturacağımız bir işin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu koşuşturmalara ara sıra molalar vermek size çok iyi gelecektir.

Taşınma sürecinde zaten fazlasıyla yoruldunuz şimdi bir de tüm kolileri bir iki günde açmaya kalkarsanız çok daha yorgun ve aslında başka işlerin aksadığı göreceksiniz. Bu süreçte kendinizi fazla zorlamanız halinde hasta bile olabilirsiniz. Bunu istemiyorsanız bırakın koliler beklesin.

Bazı işleri hızlıca yapıp bitirdiğinizi sandığınızda, aslında çok daha fazla sorun ürettiğinizi gördüğünüz hiç oldu mu? Taşınma sürecinde sıklıkla yaşanan bir sorunda hızlıca bitirmek aslında daha fazla sorun üretmektedir dikkatli olun.


4- Evle İlgili Sorunlar Yaşayabilirsiniz

Bu benim kolileri yavaş açmak için favori nedenim.

Evde bir hafta geçirdikten sonra belki yeniden boyamaya ihtiyaç duyacak odalar olabilir veya evde başka sorunlar ile karşılaşacaksınız.

Belki de daha büyük bir sorun ortaya çıkacak ve yeniden taşınma ihtimali karşınıza çıkabilir.

Henüz kolileri açmadığınız için hem yeni tadilat işleri hem de yeni bir taşınma bir nebze daha kolay gerçekleşecektir.


Yukarıda saydığımız 4 maddeyi göz önünde bulundurup yeterli sürenin geçmesini bekledikten sonra artık koli ve diğer eşyaları paketlerinden çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Çok acele etmeyin paketlerinden çıkarma işini de birkaç güne yayarak rahat rahat evinizi dekore edebilir ve yeni evin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bundan daha iyi ne olabilir ki...

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas