Şehirler Arası Evden Eve Nakliyat İçin Firma Seçimindeki 5 Kritik Adım

 Yazın en sıcak günlerindeyiz ve ulusal taşınma ayında olduğumuzu biliyor muydunuz?

Evet, ulus olarak daha çok yaz aylarında taşınıyoruz. Nakliyat sektöründe yoğunluğun en fazla olduğu aylar da Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Artık yavaş yavaş koli biriktirmeye başlayın, hazırlıklarla beraber biraz araştırma yaparak süreci anlamaya çalışmanız daha iyi olacaktır.

Biliyorum, nakliyat firması bulmak için Google ile arama yapmayı veya çevrenizde bulunan bu işleri yapan firmalardan teklif almayı planlıyorsunuz.

Güzel, ancak iyi bir şehirlerarası evden eve nakliyat firması bulmak istiyorsanız bundan daha fazlasını yapmalısınız. Şimdi ne yapmanız gerektiği ile ilgili sorularınız artmış olabilir.

Şehirlerarası evden eve nakliyat için firma seçiminde dikkat etmeniz gerekenler ve süreci nasıl planlayıp yönetmeniz gerektiği ile ilgili her şey bu yazımızda… Okumaya devam.


1- Firma Hakkında Bilgi Toplama

Taşınmak için seçeceğiniz nakliyat firmasını tanımaya çalışın. Bunun için biraz araştırma yapmanız gerekli.

Bu aşamada toplayacağınız bilgiler genel bilgiler olacak, bu bilgiler ışığında bu firma ile çalışıp çalışmayacağınız hakkında genel bir bilginiz olacak, eğer olumlu olursa ikinci adıma geçebilirsiniz.

Öğrenmek istediğimiz bilgiler:

 a) Firmanın kamyonları var mı? Varsa internette resimlerine ulaşmaya çalışın.

 b) Firma yetki belgesine sahip mi?

 c) Daha önce yaptığı taşımalara ait görseller var mı?

 d) Şehirlerarası evden eve nakliyat yapıyor mu?

 e) Firma hakkında ne kadar bilgi topladığınızı değerlendirin.

Bu adımlar için nasıl bilgi toplayacağımıza gelirsek...

Firmanın web sitesi, facebook ve nakliyat portallerinde firma adı ve firma yetkili adı ile aramalar yaparsanız bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ben bu kaynaklarda daha çok firmanın sahip olduğu kamyonların resimlerini ararım.

Eğer bu araçların resimlerine ulaşırsanız çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Firmanın web sitesin de herhangi bir bilgi bulamama olasılığınız çok yüksek. Web sitesinde istediğiniz bilgiler yok diye bu firma kötü bir firmadır izlenimi oluşmasın çok iyi hizmet veren çok fazla firma biliyorum gerçekten çok kötü internet sitelerine sahipler çünkü bu konuda uzman değiller onların işi ev taşımak.

Tam tersi durumlarla da çok karşılaştım. Çok iyi web siteleri görüp bu firma iyidir dedikten sonra dolandırıldığım çok oldu. Bu nedenle daha çok bu işin ehli firmaların peşine düştüm bunları da internette bulmak hiç kolay değil.

Google da arama ile yeterli bilgi bulamayınca hemen pes etmeyin.

Sıra Facebook ile arama yapmaya geldi. Firma adı ve telefon numaraları ile arama yapabilirsiniz.

Firmanın adı ile arama yaptım ama firmanın Facebook sayfası yokmuş hiçbir sonuç çıkmadı.

Firmanın web sitesi iletişim sayfasında sıralanan cep numaralarını kopyalayıp Facebook arama çubuğunda arama yaptım.

İlk numara ile de bir sonuca ulaşamadım. Pes etmek yok araştırmaya devam.

İkinci numara ile arama yapınca firma sahibi olduğunu düşündüğüm bir hesap ile karşılaştım. Sayfada biraz aşağıya doğru inince istediğim bilgileri bulmuştum nihayet.

İşte sonuçlar...


Firma Araştırma


Bu resimler ile şehirlerarası nakliyat için gerçekten değerli içeriklere ulaşmıştım. Hem firmanın kaç aracı olduğunu hemde bu araçların plakalarına artık ulaşmıştım. Ayrıca firmanın nasıl bir paketleme yaptığını da bu resimler ile görebiliyoruz.

Şimdi bu araçlardan birinin plakası ile E-devlet te yetki belgesi var mı yok mu öğrenebiliriz.

E-devlet Hizmetler sayfasında Ulaştırma Bakanlığı sayfasına kadar inin veya sol yanda listelenen harflerden U harfine tıklayın ve biraz aşağıda Araç Yetki Belgesi Sorgulama sayfasına tıklayın.

Karşınıza çıkacak sayfa sizden kamyon plakası isteyecektir. Facebook paylaşımları ile öğrendiğiniz plakayı bu alana girin ve sorgula butonuna tıklayın. Firma bilgileri listelenecektir.


E-devlet ile yetki belgesi sorgulama


Firma sahibinin ad soyadı, vergi numarası ve ulaştırma bakanlığı yetki belge numaralarının hepsini artık biliyorum.

Firmanın yetki belgesi olduğunu, kaç kamyonu olduğunu, daha önce yaptığı işlerden örnekleri de facebook paylaşımlarında gördükten sonra son sorumuz bu firma şehirlerarası evden eve nakliyat yapıyor mu? Bu sorunun cevabını araştıralım.

Facebook paylaşımlarında biraz araştırma yapınca firmanın gezdiği şehirlerden paylaşımlar yaptığını görebilirsiniz.


Şehirlerarası nakliyat yapan firmalar


Bu da firmanın şehirlerarası evden eve nakliyat hizmeti verdiğini gösterir. Çünkü her ne kadar her firma şehirlerarası evden eve nakliyat hizmeti verdiğini söylese de biz öyle olmadığını biliyoruz.

Böylece en başta araştırmak istediğimiz maddelerin hepsini belirlemiş olduk. Sıra bu bilgileri değerlendirmeye geldi.

Hakkında bu kadar bilgi sahibi olduğunuz firma ile hizmet alma konusunda gönül rahatlığı ile pazarlık yapabilirsiniz.

Firmadan hizmet almayı planlıyorsanız size hangi kamyonla hizmet vermeye geleceğini sorun ve o kamyonları facebook ta gördüğünüzü hatırlatın. O kamyonlardan biri gelmez ise taşımayı yapmayacağınızı net olarak firma yetkilisine iletin.

Eğer hiçbir platform da firma hakkında bilgi bulamazsanız bu bilgileri firmanın sizinle paylaşmasını isteyin. Firmadan taşımaya geleceği aracın plakasını isteyin ve o plakalı araç gelmezse taşınmayacağını net olarak iletin. Böylece olası dolandırıcılardan kaçınabilirsiniz.

Bu bilgileri paylaşmayan firmalardan uzak durun.


2- Nakliyat Sigortası

Şehirlerarası evden eve nakliyat için doğru bilinmesi önemli bir diğer etken sigortalı taşımacılık konusudur.

Bu konu hakkında çokça yazılar yazmamıza bilgilendirme yapmamıza rağmen taşınan insanların büyük çoğunluğu yapılan sigortanın her şartta eşyayı koruyacaklarını sanmaktadırlar.

Sigortanın çok gerekli ve ancak sadece kamyonun kaza yapması durumunda eşyalarınızın tamamının hasar görmesi halini kapsadığını bilin.

Nakliyat sigortasının priminin düşük olması nedeniyle böyle bir riske girmek yerine 50 TL ye nakliyat sigortanızı yaptırabilirsiniz. Sigortasız kesinlikle taşınmayın.


3- Online Müşteri Yorumları

Firmanın hizmet kalitesini öğrenmenin en doğru, belki de tek yolu firmanın müşteri yorumlarını incelemektir.

Müşterilerine genel anlamda iyi hizmet veren bir firmadan gönül rahatlığı ile hizmet alabilirsiniz. Üstünüze düşen görevleri yerine getirdikten sonra yüksek ihtimal ile rahat bir taşınma gerçekleştirirsiniz.


firma müşteri yorumları


Daha önce her firmanın referanslarımız adı altında birçok isim ve şirket sıraladığını görürdük. Artık bunların hiçbir anlam taşımadığını hepimiz anladık. Bu referansların yerini nihayet müşteri yorumları almaya başladı. Artık nakliyat firmaları da müşteri yorumlarının değerini anlamaya başladı. Müşterisinin onun hakkında yorum yazacağını bildiği zaman çok daha özenli bir hizmet veriyor. Biz Enakliyat ta bunu biliyor ve görüyoruz.

Sizde müşteri yorumlarının gücünü yanınıza alın rahat taşının. Hemen fiyat teklifi al formunu doldurun ve teklif almaya başlayın.


4- Firma Hangi Sözleri Veriyor

Evden eve nakliyat firmamı seçerken dikkat ettiğim diğer bir konuda görüştüğüm nakliyat firmalarının işi almak için verdikleri sözler. Bu sözler firma seçimimi doğrudan etkiler.

Gerçekleşmeyeceği gün gibi açık olan sözler veren firmaları hemen elerim, sizde öyle yapın.

Bu sözlerden biri “garantili ve sigortalı nakliyat” eğer sizde sigortanın kapsamı hakkında bir şeyler biliyorsanız bu sözün içinin tamamen boş olduğunu görürsünüz.

Ben tercihimi daha çok “hasar olmaması için elimizden geleni yaparız, hasar olursa da beraber bir çözüm buluruz” diyen nakliyat firmasından yana kullanıyorum. Çünkü biliyorum ki süreç böyle gerçekleşiyor, garantili ve sigortalı olarak değil.

Çok daha abartılı sözler veren firmalar ile karşılaştım, olabildiğince böyle firmalardan kaçınmanızı öneriyorum. Firma ile görüşürken firmayı seçmek istediğinizi ama emin olmadığınızı ilettiğiniz an sözler verilmeye başlanacaktır. Bu sözler üstüne iyi düşünün.


5- Firma Sizden Neler Yapmanızı İstiyor

Rahat bir şehirlerarası evden eve nakliyat için nakliyat firmasının bilmesi gereken önemli detaylar vardır. Bu detayların eksiksiz firma ile paylaşılması lazım. Taşınan biri olarak siz bilmeseniz bile nakliyat firmasının size sorup öğrenmesi gerekli önemli soruları aşağıya sıralamak istiyorum.

a) Evinizin oda sayısı nedir? Ne kadar eşyanız var?

b) Kaçıncı katta oturuyorsunuz, yeni ev kaçıncı katta?

c) Asansör kullanılabiliyor mu bina yönetiminden izin aldınız mı?

d) Site içinde oturuyorsanız site taşınma kuralları nelerdir?

e) Nakliyat kamyonu olduğunuz sokağa girebiliyor mu, ev ile kamyon arasında eşya taşıma mesafesi var mı?

f) Bana eşyanızın resimlerini, bina merdiveni ve sokak resimlerini çekip gönderebilir misiniz?

g) Daha önce taşındıysanız nasıl bir kamyon taşımayı yaptı o taşımaya göre eşyalarınız fazla mı az mı?

h) Bu eve taşınırken herhangi bir sorun yaşadınız mı? Bu sefer için önlem almak istiyoruz.

i) Evinizde kasa, piyano veya özel yapılmış montaj demontajı zor olan mobilya var mı?

j) Siz hangi eşyaları paketlediniz veya paketlemeyi düşündüğünüz eşyalar nelerdir?


Bu soruların hepsi nakliyat firmasının size iyi bir nakliyat fiyatı ve iyi bir hizmet vermesi için çok önemli, bu nedenle cevaplarının bilinmesi yazılı olarak paylaşılması gerekli.

Nakliyat firmaları ile görüşürken firmanın size sorduğu soruların karşısına birer tik atın ve size en çok soruyu soran firmanın taşımayı daha çok önemsediğini bilin. Daha doğrusu en çok soruyu soran nakliyat firması iyi bir hizmet vermeyi amaçlamış ve bu doğrultuda çabalıyor demektir. Böyle firmaları seçmenizi öneriyorum.

Önemli bir adımı unutmadan söylemek istiyorum firma ile bu soruların cevaplarını yazılı olarak paylaşın. Böylece anlaştığınız her detay yazılı olur. Bu rahat taşınmak için çok önemlidir.

Eğer yukarıdaki soruların bazıları cevapsız kalırsa taşınma günü veya sonrasında problemler yaşamama olasılığınız yok gibi bir şey. Her cevapsız soru size ekstra fiyat artışı olarak geri dönecektir. Tedbirinizi alın.

Çok sık karşılaştığımız bir durumu özellikle paylaşmak istiyorum, kamyon ile ev arasındaki eşya taşıma mesafesinin taşınma günü öğrenilmesi...

Bu durumu teklif al formunda sormamıza rağmen çok kez göz ardı edildiğini görüyoruz. Böyle bir durumun resmini paylaşıyorum. Görsel için Alp Nakliyat’a teşekkürler.


Eşya taşıma mesafesi


Resimde de görülüyor site giriş kapısının kemeri alçak olduğu için nakliyat kamyonu içeri giremiyor. Dolayısı ile işçiler her eşyayı bu mesafeden kamyona taşıma durumunda kalıyor. Böyle bir durumda nakliyeci çalışanlarına bu mesafe için ekstra ödeme yapıyor ve taşımanın sağlıklı geçmesi için ekstra çalışan temin ediyor. Bazen böyle mesafeler için işçilere yapılan bu ekstra ödemeler evden eve nakliyat fiyatını aşabiliyor. Özellikle site içinde taşıma gerçekleşecekse site güvenliği ile bilgi alışverişinde bulunmak çok önemli.

Çoğu zaman da yeni taşınacak evde bu durumlar ile karşılaşıyoruz. Nakliyeci eşyanın alınacağı eve gidip ekspertiz yaparak görebiliyor ama eşyanın taşınacağı yeni evde özellikle şehirler arasından bu durum imkansız.

Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler de çoğunlukla böyle bir durumdan haberdar olmadıkları görüyoruz. Yeni evin konumu ve kamyonun eve yanaşma mesafeleri ile bilgilendirme de sorumluluk sizde tedbirli olmanızda yarar var.

Bu olasılıkları firma ile önceden konuşmanızda yarar olacağı kanaatindeyim.

Eğer Şişli, Beyoğlu, Kadıköy, Fatih, Üsküdar gibi ilçelere taşınacaksanız bu konuyu mutlaka nakliyat firmanız ile istişare edin. Özellikle eski yerleşim yerlerinde sokaklar dar ve şehirlerarası evden eve nakliyat kamyonları da oldukça hacimli araçlar sorunlar yaşanmakta bilginiz olsun.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas