Kamyonların Trafiğe Çıkış Saatleri ve Cezalar


 

Nakliye işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise nakliye işleminin gerçekleşeceği saatin belirlenmesidir. İstanbul içinde nakliye işleminin gerçekleşebilmesi için nakliye araçlarının trafiğe çıkma saatlerinin de bilinmesi gerekir.

Trafiğin aksamamasını sağlamak için kamyonların trafikte oldukları saatler İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından kısıtlanıyor. Nüfusu oldukça fazla olan İstanbul, nüfusuna paralel olarak kullanılan araba sayısı açısından da trafikte sıkıntı çekiyor. İstanbul`da yaşanan trafik sıkıntısını engellemek amacıyla uygulamaya konulan bu sistem, yoğun trafik saatlerinde ağır tonajlı araçların trafiğe çıkışını engellemek amacı güdüyor. Nakliye işlemleri için kullanılan araçlar ağır tonajlı araçlar sınıfına girdiğinden dolayı bu araçların trafiğe izin verilen saatlerde kullanılması gerekiyor. Nakliye işlemlerinin organizasyonunda, kamyonların trafiğe çıkış saatleri göz önünde bulundurularak taşınma işlemlerinin planlanması gerekiyor.

İstanbul’da Kamyonların Trafiğe Çıkış Saatleri 2018


Her geçen gün İstanbul trafiğine çıkan araç sayısı fazlalaşıyor ve köprü, otoyol ve otoyola çıkan bağlantı yolları bu artışa ayak uyduramayarak trafik akışını zorlaştırıyor. Yaşanan trafik sıkışıklığını önlemek ve daha sağlıklı bir trafik akışı için 2010 yılında İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi ağır tonaja sahip araçların sabah 06:00 ile 10:00 saatleri ve akşam 16:00 ile 22:00 saatleri arasında trafiğe çıkmalarına yasak getirmiş bulunuyor. Bu uygulama ile nakliye araçları gündüz 10:00 ile 16:00 saatleri ve gece 22:00 dan sabah 06:00 a kadar nakliye işlemlerini tamamlayabiliyor. Bu yasaklama TEM otoyolları ve otoyol ile bağlantısı olan tüm yolları kapsıyor. Avrupa`dan Asya`ya ya da Asya`dan Avrupa`ya geçişlerde ise ağır tonajlı araçların sadece Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanmalarına izin veriliyor.


3. Köprü Trafiğe Açıldığında Trafiğe Çıkış Yasağı Deva Edecek mi?


Üçüncü köprünün(Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ana görevi İstanbul’u transit geçiş için kullanacak araç ve kamyonların İstanbul trafiğine girmeden şehirden çıkışlarını sağlamak üzerine kurulmuştur. Henüz 3. Köprü açıldığında trafiğe çıkış saatlerinde her hangi bir değişiklik yapılacağı ile ilgili bir açıklama yok. Ancak şehir içi trafiğe girme yasağı giderilmese de en azından Avrupa Asya arası geçişlerin 3. Köprü ile günün her saati serbest olacağı kesin. Tüm nakliyeciler ve kamyon sahipleri trafiğe çıkış saatlerinin esnetilmesini dört gözle beklemektedir.


Uygulanan Cezalar


UKOME uygulamasına göre aracın ruhsatı kamyonet ise bu araçların Boğaz içi Köprüsü`nü kullanmaları yasaklanıyor. Yasaklara uymayan sürücülere ise Karayolları Trafik Kanunu’nun 49/3 taşıt kullanım süreleri dışında araç kullanmak ve kullandırmak maddesi gereğince ceza uygulanıyor. İzin verilen saatler dışında ağır tonajlı araç kullanan sürücülere 2010 trafik cezaları yönetmeliğine göre 62 TL`lik ceza kesiliyor. Ceza kesilen araç eğer kullanan sürücüye ait değil ise aracın sahibine 130 TL`lik bir ceza uygulanıyor. Ek olarak da aracı işleten firmaya 270 TL`lik bir ceza kesiliyor. Toplamda 10 saatlik trafik akışına sahip olan nakliye araçları, bu saatleri verimli olarak kullanabilmek için bu saatler aralığında trafiğe çıkarak nakliye işlemini gerçekleştiriyor. Planlı yapılan nakliye işlemleri, taşınma sırasında herhangi bir riskin oluşumunu engelliyor ve müşteri memnuniyeti odaklı bir çalışma ortaya koyabiliyor.

Nakliye firmaları, bu saatler arasında nakliye işlemlerini düzenleyerek herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasını önlüyor. Araçların trafiğe çıkmasına izin verilen saatler doğrultusunda planlanan taşıma işlemi hem müşteri memnuniyetini hem de firmanın cezai işlem görmemesini sağlıyor.


Kamyonlara D-100 Yasağı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UKOME Toplantısı, sonrası Uzunçiftlik yönünden gelen ağır tonajlı araçların otobana yönlendirilmesi kararını aldı.
Alınan karar gereği kamyon ve tırlar sabah 07.00-10.00 ile akşam 16.00-20.00 saatleri arasında şehir merkezinden geçen D-100 karayoluna giremeyecek. 17 Temmuz 2005 Pazar gününe kadar Emniyet, Jandarma ve Büyükşehir Belediyesi hazırlıklarını tamamlayacak. Karar araç sahipleri ile kooperatif yöneticilerine duyurulacak.


Ankara'da Kamyonların Şehir İçine Giriş Saatlari ve İzin Belgesi


Ankara Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nun 26.05.2009 tarihli ve 2006/09 sayılı kararları gereğince, saat 07.00-22.00 arası şehir dışından gelen araçların çevre yolunu kullanması, şehir içinde faaliyet gösterenlerin de Büyükşehir Belediyesi Trafik İşleri Dairesi’nden izin belgesi alması gerekiyor. UKOME’den alınan Şehir İçi Güzergah İzin Belgesi ile ağır tonajlı araçlara saat 10.00-16.00 ile 20.00-7.00 arasında izin veriyor.


Bursa`da Kamyon ve TIR`ların Şehir Merkezine Girişleri Kısıtlandı


UKOME Kurulu’nun aldığı karara göre, Bursa’dan transit geçiş yapacak, kent ve sanayi bölgeleri ile bağlantılı kamyon, TIR vb. ağır tonajlı araçlarla, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gidip-gelen otobüsler 06.00 - 10.00 ile 16.00 - 20.00 saatleri arasında kent içine kesinlikle giremeyecek. Bu saatler arasında kent içine girmeleri zorunlu olan araçların Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden izin almaları gerekecek. 

bursa yasak saatleri


Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas