Eşya Depolama Hizmeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler


 

Eşya depolama hizmetine ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmaz. İhtiyaç doğduğu anlarda almanız gereken hizmet ile ilgili birkaç noktaya dikkat ederek olası can sıkıcı durumların yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Yeni bir eve taşınıyorsunuz ve bazı eşyalarınızın bu eve sığmayacağını anladınız ya da ev henüz hazır değil ve eşyalarınızı bir süreliğine muhafaza altında tutmanız gerek. Bu gibi taşınma durumlarında ve bir ürünün mağazada depolanma imkânı bulunmadığında veya satış zamanlamasından önce emtianın mağazaya intikal ettiği durumlarda da yapılacak şey gayet nettir; eşyaları geçici olarak iyi bir yerde depolamak. Depolama hizmeti lojistik süreçlerinin en önemli aşamalarından biridir.

İhtiyacınız her ne sebepten kaynaklanıyor olursa olsun eşya depolama hizmeti almaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken hususlar mevcuttur.


Eşyanın Depolanma Gerekliliğini Mutlaka Değerlendirin.


Eşyalarınızı depoya koymak hiç şüphesiz ki maliyetli bir iştir. Bu sebeple neyi depolayıp neyi elden çıkartmanız gerektiğine iyice düşündükten sonra karar verin. Eşyalarınızın ederini, gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını, gerçekten ihtiyaç duyduğunuz eşyalardan olup olmadıklarını göz önüne alın. Bu sayede ne büyüklükte bir alana ihtiyacınız olduğunu tam olarak belirleyebilir ve depolama maliyetlerini düşürebilirsiniz.

Eğer kısa süreli depolama hizmeti alıyorsanız yani evdeki tadilat bitene kadar depolama hizmeti istiyorsanız. Bu durumda eşyanın miktarı değil depolama süresi önem kazanmaktadır. İhtiyacınızı doğru belirlemek tasarruf etmenizde yardım edecektir.


Güvenilir Bir Firmayla Anlaşın


Pek çok nakliyat firması, büyüklü küçüklü depolama alanları ile uzun ya da kısa vadeli depolama hizmeti vermektedir. Ürünleri kontrol ederek teslim alma, taşıma, yerleştirme, tasnif etme ve nakliyesinde bulunma, alacağınız temel hizmetlerdir. Bunların yanı sıra ürünlerin sağlıklı bir biçimde muhafazası ve isteğiniz halinde dilediğiniz ürüne kolayca ulaşabilmenizin sağlanması gerekmektedir.

Kaliteli firmalar çekinceleriniz konusunda sizi aydınlatacak, hizmet vaatlerini sözlü olarak değil yazılı olarak sunacak, sigorta seçenekleri konusunda sizi aydınlatacaktır. Eşyalarınızın rutubet veya sıcak hava ile haşere ve böceklere karşı korunacağını size garanti etmeyen firmalarla el sıkışmamanızı öneririz.


Sözleşmede Tüm Belirlemeleri Yapın


Alacağınız hizmetlerin sadece sözleşmede yazması yeterli gelmeyebilir. Depolayacağınız eşyalarınız için hazırlayacağınız listeyi de sözleşmeye ek yapın, firma ile beraber imzalayın ya da tutanak altına alın. Daha titiz bir çalışma yapmak istiyorsanız kolileri numaralandırarak hangi kolide hangi eşyaların bulunduğunu liste haline getirin. Bu listeyi fotoğraflar ile destekleyerek sözleşmeye ekleyin ve bir nüshasını mutlak suretle saklayın. Olası bir anlaşmazlık halinde elinizde sizi destekleyecek donelerin olması işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Resim çekme ve paylaşma işini whatsapp üzerinden yapabilirsiniz. Resimleri gönderdikten sonra depolama firması yetkilisinden cevap olarak bu eşyaları depolamak üzere teslim aldığına dair bir şeyler yazmasını isteyebilirsiniz. Yazacağı cevapta firma adı ve cevabı yazan kişinin adı ve ünvanı olmasına özen gösterin.


İyi Bir Depolama Sözleşmesi Asgari Şu Koşulları Taşımalıdır


  • Firmanın irtibat bilgileri,

  • Eşyaların teslim alınma ve depolanma protokolü,

  • Ödemenin ne şekilde yapılacağı ve faturalandırma,

  • Alınacak ekstra hizmet ve maliyetlere ilişkin belirlemeler,

  • Depo kiralama bedeli,

  • Sigorta koşulları ve kapsamı,

  • Sözleşmenin fesih koşulları.


Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas