Ailenizi ve Evinizi Koruyacak Sigorta Seçenekleri

 Hayatın hangi noktasında başınıza sıkıntı verici bir durumun geleceği belli olmaz. Kayıplarınızı asgari hasar ile atlatmak için ailenizi ve evinizi sigorta altına almak akıllıca bir çözüm olacaktır. Artık olası kazalarda oluşan maliyeti sigorta firmanız üstlenecektir.

Yangın, su borularının patlaması, hırsızlık, deprem ilk akla gelen ihtimaller olsa da eviniz esasen pek çok tehlikeye karşı savunmasızdır. Evin korunması kadar önemli bir diğer konu da ailenin sağlıklı yaşamasıdır. Eviniz ve aileniz için yaptırabileceğiniz sigorta poliçelerinde teminat altına alınan hususlar temel noktaları ile şu şekilde özetlenebilir.

1) Konut Sigortası

Evinizi ve isteğe bağlı olarak içindeki eşyaları güvence altına alan konut sigortaları yaşanabilecek pek çok sıkıntıyı sigorta kapsamına alır. Evin hasar görmesi halinde eşyaların zarar görmesi de olası bir durum olduğundan, size en iyi güvenceyi sağlayacak teminatlar dikkatle seçilmelidir.

- Ana Teminat

Konut sigortalarında ortak olarak bulunan ana teminat yangın teminatıdır. Bu teminat yangın, yıldırım düşmesi ve patlama sonucu oluşacak zararları güvence kapsamına alır.

- Ek Teminatlar

Sigorta şirketlerine ait poliçeler esasen ek teminatlarda ayrım gösterir. Bu yolla teminat kapsamı isteğe bağlı olarak genişletilir ve daha fazla riske karşı güvence sağlanır. Genel olarak sigorta poliçelerinde aşağıda sayılan teminatlara yer verilir.

Toplumsal hareketlerden kaynaklanan grev, lokavt, kargaşa gibi hareketlerden kaynaklanabilecek zararlar güvence altına alınır.

Su basması durumlarına sebep olacak musluğu açık unutma ve su tesisatından kaynaklı hasarlar sigorta kapsamına dâhil edilir.

Hırsızlık sonucu değerli eşyalarınızın çalınması ve kötü niyet sahibinin evinize vereceği hasarlar kapsama dâhil edilir.

Sabit ve dik konumlu cam ve aynaların kırılması sonucu meydana gelebilecek zararla karşılanır.

Poliçe adresinde sigortalının kaza geçirmesi sonucu sakatlık ve ölüm hallerinin meydana gelmesi halinde ödenecek tazminat tutarları belirlenir.

Deprem, fırtına, yer kayması, sel, kar ağırlığı gibi doğal afetlerden kaynaklı hasarlar güvence altına alınır.

Örnek Bir Sigorta Poliçesi

En son 6 ay önce yapmış olduğum bir poliçeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Poliçeyi Kuveyt Türk şubesinden yaptırdım ama şubeye hiç gitmedim. Kuveyt Türk şubesinden müşteri temsilcime bir konut sigortası istediğime dair bir mail attım. Müşteri temsilcim bana ikinci mailde hangi teminatları istediğimi ve miktarlarını belirlememi istedi. Bende miktarlar ve teminatları yazdım. Tabi örnek teminatlara göre bir fiyat listesi de göndermişti istediğim teminat ve miktarlarını yazdıktan sonra üçüncü mailde örnek poliçem hazırlanmıştı. Poliçeyi inceledikten sonra bu poliçeyi istediğime dair maile cevap yazdıktan bir gün sonra poliçem hazırlanmıştı ve mail olarak gönderilmişti. Ödemeyi de banka hesabımdan onayım ile çekildi. İşte bu kadar basit yerimden bile kalkmadan poliçem hazırdı.

Poliçenin teminat ödemeler kısmını sizinle paylaşmak istediğim aşağıdaki teminat karşılığı 366 günlük poliçeye sadece 294,74 ₺ harcamıştım. Bu miktar karşılığında bir yıl boyunca birçok sorumluluğu sigorta firmasına devretmişti. Gerçekten çok güzel bir duydu size de öneririm.

TEMİNATLAR ...........................................SİGORTA BEDELİ (TL)

BİNA ( YANGIN YILDIRIM İNFİLAK ) ------------------------150,000.00

DEKORASYON ( YANGIN YILDIRIM İNFİLAK ) -----------50,000.00

DEMİRBAŞ ( YANGIN YILDIRIM İNFİLAK ) ----------------50,000.00

BİNA - DEPREM VE Y.P ----------------------------------------50,000.00

MUHTEVİYAT - DEPREM VE Y.P. ---------------------------50,000.00

G.L.K.H.H.-K.N.H.-TERÖR -----------------------------------250,000.00

SEL VE SU BASKINI -------------------------------------------250,000.00

EK TEMİNAT GRUBU-------------------------------------------250,000.00

BİNA- DEKORASYON HIRSIZLIK-------- -------------------3,000.00

CAM KIRILMASI -------------------------------------1,000.00


TAHSIL EDILMESI GEREKEN SIGORTA ÜCRETI VE TEFERRUATI


TOPLAM NET PRİM -------------------------------------------278.20

BSMV ---------------------------------------------------------------13.90

YSV -------------------------------------------------------------------2.64

BRÜT PRİM -------------------------------------------------------294.74

ÖDEME MİKTARI (TL) -----------------------------------------294.74örnek sigorta policesi2) Aile Sigortası

Aile fertlerinin yaşayabileceği sağlık sorunlarına karşı özel sigorta yaptırmak isteyenler için farklı güvenceler sunan seçenekler mevcuttur. Bu poliçeler; evlilik, doğum veya evlat edinme sonucu kapsama dâhil olan aile fertlerinin hastalık ya da kaza sonucu yaralanma durumlarında yapılacak tedavi masraflarının ve diğer gerekli ödemelerin sigorta şirketleri tarafından karşılanmasını sağlar.

Ayakta tedavilerinizde muayene ve fizik tedavi giderlerini karşılar. Ek olarak poliçeye yılda bir kez ücretsiz Check-Up imkânı, diş tedavisi, gözlük ve lens masrafları eklenebilir.

Yatarak tedavi görmeniz gerekirse ameliyattan fizik tedaviye, hastane çıkışı evde bakıma kadar tüm masraflarınız karşılanır.

Kemoterapi, radyoterapi ve diyaliz giderleri sigorta kapsamına alınır.

Doğum masrafları teminat kapsamına alınır. Hamilelik sürecindeki doktor muayeneleri de ek bir teminat olarak poliçeye dâhil edilebilir.

Acil sağlık hizmetleri kapsamında ambulansa ücret ödemeden en yakın hastaneye gitme imkânı sağlanır.

Tüm bunların yanı sıra trafik kazasından böcek sokmasına, ağır tedavi gerektiren hastalıktan yurt dışı seyahatlerde geçirilebilecek rahatsızlıklara kadar geniş bir yelpazede hazırlanan poliçeler ile kendinizi ve ailenizi güvence altına almanız olanaklıdır.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas