Uyku Düzeninizi İyileştirecek Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

 Günlük hayatın stresi, hemen herkesin uyku düzenini bir dönem etkiler. Yatak odanızın dekorasyonunda bazı kurallara dikkat etmeniz, bu etkileri en aza indirebilir ve uyku kalitenizi artırabilir. Birkaç değişiklik, daha rahat uyumanızı sağlayabilir. İşte uyku düzeninizi iyileştirecek dekorasyon fikirleri...​

Eşya Yoğunluğunu Ayarlayın

Yatak odanızı gereğinden fazla eşya ile doldurmayın. Bu kalabalık, kendinizi rahat hissetmenizi engeller. Eşyalar arasında zor hareket ettiğiniz, yatak odasıyla ilgisi olmayan mobilyaların da bulunduğu bir odanız varsa, mutlaka yeniden düzenleyin. Yatak odanız, depo amacıyla kullanılmamalı. Fazla eşyaları odadan çıkartın ve odanızı uyuma amacıyla tasarlanan bir odaya dönüştürün.

Fazla boş bir yatak odası da, kendinizi güvende hissetmeyeceğiniz için uygun olmaz. Odadaki boşluk sizi rahatsız eder ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle ilk kuralın yatak odanızın yeterli ve uygun eşya kullanmak olduğunu söyleyebiliriz.

Çiçeklerle Uyumayın

Bitkiler; gündüz havaya oksijen, geceleri karbondioksit verirler. Geceleri uykunuzda zararlı havayı solumamak için bitkileri yatak odanızdan çıkarın.

Uykunuzu Işıktan Koruyun

Yatak odanızın tavandan ve sert bir ışıkla aydınlatılması uykuya geçişinizi zorlaştırır. Ayarlanabilen loş bir ışık tercih etmeniz, yerden aydınlatma ve başucu lambaları kullanmanız, odanızda daha huzurlu bir hava yaratır.

Aydınlatma seçiminizle gece rahat uyumayı başarsanız da, sabah olduğunda güneş ışığı tüm keyfinizi kaçırabilir. Yatak odanız fazla güneş alıyorsa, stor perde kullanarak güneş ışığının rahatsız edici etkisini azaltabilirsiniz.


yatak odası dekorasyon fikirleri


Ferah ve Huzurlu Renkler Kullanın

Yatak odanızda koyu ve kasvetli renkler yerine açık renkler kullanın. Duvarlar için pudra rengi, bebek mavisi, krem rengi gibi pastel ve açık tonlar uygun birer seçim olacaktır. Mobilya seçimlerinizde de bu renklerle uyumlu açık renk mobilyalara yönelmelisiniz.

Nevresim ve yatak örtüleriniz için de sakin desenler ve açık renkler seçmeye özen gösterin. Kumaşların rengi kadar doğal malzemeden olması da uyku kaliteniz açısından önem taşır.

Yatağınıza çift yastık koymanız, uyku için uygun pozisyonu bulmanız konusunda size yardım edebilir. Sırtınızı dik konuma getirmek ya da sarılarak daha rahat uyumak için yatağınızda bir yastık daha bulundurun.

Başucunuza Koyduklarınıza Dikkat Edin

Yatağınızın başucundaki komodin üzerinde uykunuzu kaçıracak eşyalar bulundurmayın. Düşüp kırılabilecek cam aksesuarlar, ağır biblolar bu köşe için uygun değil. Ayrıca ışıklı ve ekranı olan elektronik eşyalar, hem uykunuzu kaçırır hem de yaydığı dalgalarla sağlığınızı tehdit eder.

Başucunuzdaki komodin üzerinde eşya sergilemek yerine, okuma lambası ve birkaç kitaptan oluşan bir düzenleme yapabilirsiniz. Böylece uykuya geçişiniz kolaylaşacak ve daha keyifli hale gelecektir.


Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas