Evde Evcil Hayvan Besleyenler için Temizlik Önerileri

 


Yaşadığınız alanda evcil hayvanlara da yer açmak her hayvan sever için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Evcil hayvan bakımı eğlenceli olduğu kadar dikkat edilmesi gereken konuları da içerir. Özellikle temizlik konusunda hijyenin sağlanması sağlık için en önemli maddelerin başında gelir.

Ev Temizliği Rutininizi Belirleyin

Evcil hayvanla paylaşılan evlerde hijyen denilince aklınıza ilk olarak düzenli yapılan temizlik gelmelidir. Belirli bir takviminiz olmalı ve ona istisnasız uymalısınız. Dostunuzun ihtiyacına göre belirleyeceğiniz periyotlarla hem onun kullandığı araçları hem de genel ev temizliğini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız temizlik sizi ve dostunuzu pek çok hastalıktan korur.

Kendi Hijyeninizi Önemseyin


Kedi ve köpeklerin kum ve yemek kapları gibi yüksek hijyen sağlaması gereken eşyalarını özenle temizlemeye çok dikkat etmelisiniz. Banyoda diğer eşyalardan yalıtarak yıkadıktan sonra hem kendinizin hem de banyonuzun temizliğini tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Akvaryum ve kafes gibi yuvaları da temizlerken aynı dikkati gösterin. Mutfağı temizlik için kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Özelleştirilmiş Ürünler Kullanın

Evcil hayvanların kullandığı araçları temizlerken ev için tercih ettiğiniz kimyasal ürünler dostunuza zarar verebilir. Evcil hayvanlar için özelleştirilmiş ürünlerden temin etmelisiniz. Onların yaşadığı bölgeleri temizlerken de zarar verebilecek maddelerden uzak durun. Unutmayın dostlarınız size şikayet edemez. Farkında olmadan onların sağlığına zarar vermemek için temizlik ürünlerini seçerken iki defa araştırın, dikkat edin.

Eşyalarını Sıklıkla Temizleyin

Günlük ihtiyaçlarını karşılarken evcil hayvanlar için özel üretilmiş su ve yemek kapları kullanmalısınız. Tarak, tırnak makası gibi eşyalarınız evcil hayvanınıza ait olmalı ve temizliği yapıldıktan sonra güvenli bir yerde saklanmalıdır. Evinizde temizliğe özen göstermeniz dostunuzun daha da mutlu olmasını sağlar.

Temizlik Alanında Bulunmasını Engelleyin


Özellikle kedi ve köpek gibi hareketli hayvanlar evin her bölgesinde dolaşmak isterler. Yemek hazırlanan ya da kişisel temizliğinizi yaptığınız yerlere girmeleri ev hijyeni açısından risk taşır. Güçlü sistemleri sayesinde onlara zarar vermeyen bazı mikroplar size bulaşarak hasta olmanıza neden olabilir. Temizlik yaparken hijyen sağlamaya çalıştığınız alana evin diğer köşelerinden kir taşıyabilirler. Uğraşınız boşa gitmesin. Temizlik bölgesine işiniz tamamlanana kadar girmesine izin vermeyin. Ayrıca banyo ya da mutfakta kendisine zarar verecek kimyasallarla da temas edebilir. Bu nedenlerden ötürü dostunuz kendi sınırlarını çok iyi bilmeli ve siz de asla taviz vermemelisiniz.

Uzmanların kontrolünde gerekli ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ev temizliğine dikkat ederek siz de evcil hayvanınızın sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Özen göstererek kendinizin ve dostunuzun sağlığını koruyun. Evcil hayvanınızla geçireceğiniz eğlenceli anların keyfini sürün!​

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas