Taşınma Sonrası Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

 


2011 yılından bu yana ülkemizde yaygın şekilde uygulanmaya başlanan aile hekimliği hem sizin hem ailenizin kolaylıkla koruyucu sağlık hizmeti alabilmesini sağlar. Aile hekimliği uygulamasında kişilerin ikamet adresleri esas alındığı için taşınma sonrasında aile hekiminizi değiştirmek için başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuzu nasıl ve nereye yapmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Aile Hekimliği Nedir?

Aile hekimliği gerek bireylere gerek ailelere devamlı ve çok yönlü sağlık hizmeti veren bir uzmanlık alanıdır. Bütün yaş gruplarını ve bütün hastalıkları kapsamına alır. Uygulamanın amacı bireye ve ailelere ilk aşamada verilmesi gereken koruyucu sağlık hizmetini sunmak, erken tanı ve tedaviyi sağlamaktır.

Aile hekimliği kurumu bir toplumda yaşam kalitesinin ve sağlık düzeyinin gelişmesi açısından önemlidir. Aile hekimi sorumluluğu altındaki kişileri sürekli takip ederek, bu kişilerin gerektiğinde bakım ve tedavilerini gerçekleştirir. Aile hekimliği kurumu ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkili şekilde verilmesi, ikinci ve üçüncü basamak tedavi kuruluşlarının daha iyi ve etkin hizmet vermesini sağlar.

Hangi Aile Hekimine Bağlısınız?

Hangi aile hekimine bağlı olduğunuzun sorgulaması sağlık bakanlığının resmi İnternet sitesinde bulunan uygulama üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İkamet adresinizi girerek aile hekiminizi öğrenebilmeniz mümkündür. Çünkü aile hekimliği uygulamasında kişilerin ikamet adresleri esas alınmaktadır.

Online aile hekimliği sorgulaması için T.C Kimlik Numarası gerekir. Sorgulama işlemi ile kişiye atanan aile hekiminin adı soyadı ve bulunduğu sağlık ocağının bilgilerine erişilebilmektedir.

Taşınma Sonrasında Aile Hekimi Değiştirme

Taşınmak, ikamet adresinizi değiştirmek ve bağlı olduğunuz aile hekiminin sorumluluk bölgesi dışındaki bir yerde oturmaya başlamak aile hekiminizi değiştirmenizi gerektirir. Değiştirme işlemi değiştirme formu dilekçesi verilerek yapılır. Dilekçede ilgili yerleri doldurarak, kayıt olacağınız aile hekimine verebilirsiniz. 3 nüsha olan dilekçenin bir nüshası sizde, diğer nüshası aile hekiminde kalır ve 3. nüsha da Toplum Sağlığı Merkezine gönderilir. Başvurunun hemen sonuçlanabilmesi için başvuru her ayın 20’sine kadar yapılmalıdır.
Aile hekiminden memnuniyetsizlik, vb haller için de aile hekimi değiştirme prosedürü aynıdır. Memnuniyetsizliğe bağlı yapılan değişiklik işlemlerinde 3 ay bekleme süresi bulunur. Taşınmaya bağlı olarak gerçekleştirilen aile hekimi değiştirme başvurusunda ise bekleme süresi yoktur.

Toplum Sağlığı Merkezleri, kendilerine ayın 20’sine kadar aile hekimlerinden ulaşan dilekçeleri Aile Hekimi Bilgi Sistemi (AHBS) programına girerek, en geç ayın 25’inden hekim değiştirme talep formunu İl Sağlık Müdürlüğü’ne ulaştırır.

Dilekçenizi verdiğinizi ayı izleyen ay başında, talep ettiğiniz yeni ikamet adresinizdeki aile hekimi bölgesine kaydınız yapılmış olur.

Aile Hekimi Değiştirme için Dilekçe Örneği

Aşağıdaki linkten dilekçe örneğini indirebilirisinz. PDF formatındaki dilekçenin ilgili bölümlerini doldurduktan sonra sağlık ocağında aile hekiminize teslim edin. Böylece aile hekimi değiştirme talebiniz sisteme kaydedilir. Değişiklik talebinizin sisteme kaydedildikten bir sonraki ayda artık yeni bir aile hekiminiz olacaktır. Takibi E-devlet sayfanızdan takip edebilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Örnek Dilekçe  Bu linkten örnek dilekçeyi indirebilirsiniz.

Aile Hekimini Online Değiştirme İmkanı Var mı?

Henüz böyle bir imkan yok E-devlet sayfamızda da sadece aile hekimi bilgilerimize ulaşabiliyoruz. Online bir talep sayfası henüz yok.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas