Çocuğunuz İçin Tasarruf Hesabı Açarken Bilmeniz Gerekenler

 



Yeni bir beşik alacaksınız? İyi bir bebek arabasına ve güvenli bir oto koltuğu da edinmeniz gerekecek. Ailenin bu yeni üyesi için her şeyi düşündünüz mü? Yoksa bunların hepsi hazır mı? Peki bebeğiniz için bir tasarruf hesabı açmayı düşündünüz mü?

Çocuğum için ne zaman bir tasarruf hesabı oluşturmalıyım? Sorusuna verilecek en güzel cevap hiç bir zaman geç değildir. İster doğduğu gün isterseniz daha sonra ne kadar erken hesap oluşturursanız onun için o kadar birim elde edersiniz.

Erken açılan bir tasarruf hesabı ile çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde üniversite masrafları için harcayacak belli bir miktar birikiminiz olur. Böylece daha iyi bir eğitim alma olanağı sunmuş olacaksınız.

Küçük yaşlarda oluşturduğunuz tasarruf hesabı ile çocuğunuza nasıl tasarruf yapacağını öğretme imkanı verebilirsiniz. Alacağı bir oyuncak yerine bu sefer tasarruf yapmasını önerebilirsiniz. Bayram harçlıklarını tasarruf hesabına aktarması gibi öneriler daha çocukluktan tasarruf yapmayı öğretebilirsiniz. Bu hem onun için hemde sizin için iyi bir tercih olacaktır.

İşte farklı tür tasarruf hesaplarını sizin için inceledik.

Çocuk Hesabı

Birçok banka çocuklarınıza tasarruf alışkanlığı kazandırmak ve gelecekte eğitimine destek olma sloganları ile çocuk hesabı açama imkanı sunmaktadırlar. Bu hesaplarının ortak özelliği kolay oluşturulabiliyor ve uzun vade sürelerine sahip olmalarıdır.

Bu hesapların ortak bir özelliği de düzenli birikim için minimum miktarlar istemeleridir. Aylık minimum miktarlar 30 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Bazı hesapların vadesi 5 yıl bazıları 1 yıl bizim tavsiyemiz uzun vadeli hesaplardan yana… İstediğiniz zaman bu hesaptan para çekebilirsiniz ama bunu engellemenin bir yolu varsa bunu bankanızdan isteyebilirsiniz.

Bu hesaba diğer hesaplarınızdan veya kartlarınızdan düzenli birikim talimatı vererek düzenli bir tasarruf planı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca bankalar hediye kumbara veriyor böylece çocuğunuza daha kolay birikim yapmayı öğretebilirsiniz. Kumbara doldukça beraber gidip o parayı bankaya yatırarak çocuğunuzu daha fazla bu işe teşvik edebilirsiniz.

Basit Bir Hesaplama

Buna ne dersiniz? Eğer çocuğunuz için ayda 100 TL birikim yaparsanız 20. doğum gününde açtığınız hesapta 24.000 TL para birikmiş olacak. Tabi bankadan alacağınız kar payı veya faiz dahil olmadan biriktirdiğiniz miktar bu ne dersiniz iyi para değil mi? 

Altın Hesabı

Artık neredeyse her bankada altın hesabı açabiliyorsunuz. Çocuğunuz için bir altın hesabı açıp birikimlerinizi altın olarak değerlendirebilirsiniz. Doğum da çocuğa takılan altınlar ile bir başlangıç yapabilirsiniz.

Altın hesabına da dilediğin zaman istediğin miktar türk lirası karşılığı gram altın alıp hesapta biriktirebilirsiniz. Altın hesabının pratikte normal bir hesaptan farkı yok.

Vadeli Hesap

18 yaşın altındaki çocukların vadeli bir hesap oluşturması için onların adına sizin gerekli belgeleri imzalamanız gerekecek. Yasal olarak geçerli yaşa ulaştıktan sonra hesabı çocuğunuza devredebilirisiniz. Hesabın tüm kontrolünü kaybetmek istemiyorsanız sizde hesap sahibi olarak kalmaya devam edebilirsiniz.

Vadeli hesabınızı ister ister yıllık olarak isterseniz daha uzun vadeli olarak açabilirsiniz. Hesabı oluştururken isterseniz Türk Lirası, Dolar veya Euro olarak dilediğiniz para birimini seçebilirsiniz.

Vadeli hesabınızı seçerken hangi hesap türünde en çok kar payı veya faiz alacaksanız o hesap türünü seçin.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas