Taşınma Öncesi Bütçe Planlaması Nasıl Yapılmalı?

 


​​
Yeni bir eve taşınmak heyecan verici ve güzel bir değişiklik olduğu kadar zaman zaman zorlayıcı bir süreç haline de gelebilir. Taşınma sürecini stressiz ve sorunsuz atlatmak için sağlıklı bir bütçe ve iyi bir planlama yapmak gerçekten çok fayda sağlayacaktır.

Taşınma bütçenizi bilmek için öncelikle taşınma planınızı yapmakta fayda var. Planı yapmaya başlarken Enakliyat'ın yardımcı araçlar sekmesindeki “Taşınma Planı” bölümüne mutlaka bir göz atmalısınız. Oldukça detaylandırılmış olan maddeler size hangi evrelerde nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ışık tutacak ve aşama aşama tüm süreci bütçelendirirken en büyük yardımcınız olacaktır.

Taşınma Yöntemi

Taşınma sürecinin en can alıcı noktalarında biri de elbette taşınma maliyetini saptamak. Eğer bir evden eve nakliye firması ile çalışacaksanız farklı taşıma seçenekleri size farklı maliyet alternatifleri sunacaktır. Eğer yorulmadan taşınmak istiyorsanız biraz maliyetli bir seçenek ile nakliye firmasından paketleme dahil komple bir servis alabilir ve elinizi hiçbir şeye sürmeyebilirsiniz. Eşyalarınızı kendiniz paketler ve sadece nakliye hizmeti alırsanız daha ekonomik bir çözüm elde etmiş olursunuz. Dilerseniz hem paketleme hem de taşımayı kendiniz yapabilirsiniz. Bu durumda sadece kamyon ve belki yardımcı eleman kiralamanız gerekecektir. Sonuç olarak tüm taşınma opsiyonlarını ihtiyacınıza göre değerlendirip taşınma yöntemini belirleyerek fiyat teklifleri alma aşamasına geçebilirsiniz.


Taşınma planı nasıl yapılmalı


Eşya listesi, kaplayacakları hacim, nakledilecek mesafe, boşaltılacak ev ile yeni taşınılacak evin kat ve asansör bilgileri, kamyonun ne kadar yakın mesafeye park edebileceği gibi bilgiler fiyatı doğrudan etkileyen kriterlerdir. Fiyat teklifi alırken tüm bu soruların doğru cevaplarını biliyor olmalısınız ki sağlıklı bir teklif alarak doğru büyüklükte bir kamyon ile sorunsuz ve bütçenizi aşmayan bir taşınma işlemi gerçekleştirebilesiniz.

Eşya Miktarı ve Hacmi

Öncelikle eşyalarınızın bir listesini çıkartarak işe başlayabilirsiniz. Bu liste hem fiyat teklifi alırken işinize yarayacak hem de bir kopyasını nakliye firmasına vererek çeşitli nedenlerle teslim almadığınız, kaybolan eşyaları kolayca tespit edilmenizi sağlayacaktır.
Eşyaların sığmaması, ikinci bir sefer yapmak ya da gerektiğinden büyük ve pahalı bir kamyon gelmesi gibi ihtimalleri bertaraf ederek doğru büyüklükte bir araç çağırarak maliyeti yükseltmeden sorun yaşamanıza neden olacak çeşitli durumların önüne geçebilirsiniz. Bunun için eşyaların hacmini hesaplamak önemlidir. Sitemizin yardımcı araçlar bölümünden kısa sürede eşyalarınızın hacmini ve ihtiyacınız olan kamyon büyüklüğünü kolayca hesaplayabilirsiniz.

Mesafe

Son olarak taşınacağınız mesafeyi hesapladıktan sonra fiyat teklifi almak için işe koyulabilirsiniz. Mesafeyi hesaplamak için yine sitemizde yardımcı araçlarda yer alan “İller Arası Mesafe” bölümünden faydalanabilirsiniz. Bu bölüm hem şehirlerarası hem de aynı şehir içinde semtler arası mesafeyi kolayca hesaplamanıza olanak sunuyor. Şayet farklı bir şehrin ilçesine taşınıyorsanız hesaplama yaparken sadece şehirden şehre değil, ilçe bilgilerini de göz önüne alarak hesaplama yapmalısınız ki kilometre bilgisi, dolayısı ile maliyet bilgisi sağlıklı çıkabilsin.

Artık fiyat teklifleri almak için gerekli tüm bilgilere sahipsiniz. Alternatif firmalardan aldığınız çeşitli teklifleri karşılaştırarak aralarından en uygun olana karar verip nakliye sözleşmesi imzalayabilirsiniz.
Yeni evinizde huzurla, mutlulukla, güle güle oturun…

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas