Mutfak Dolaplarını Kullanışlı Hale Getirecek Pratik Fikirler

 Evinizin diğer odalarında kullandığınız eşyalar gibi mutfağınızda kullandığınız gereçler de gereksinimleriniz doğrultusunda zamanla yenilenir ya da artış gösterirler. Ancak sorun şudur ki, artan ve değişen mutfak gereçlerinize karşın, mutfak dolaplarınızın boyutları ve iç hacimleri sabit kalır. Bu noktada yaratıcılığınızı konuşturarak çeşitli yöntemlerle mutfak dolaplarınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Mutfak Dolaplarınıza Raf Eklemeye Ne Dersiniz?

Mutfak dolaplarının en büyük sorunu; bardak, tabak ve benzeri cam ya da porselen gereçlerinizi konumlandıracak alanlarının kısıtlı olmasıdır. Özellikle dolapların alt kısımları ve orta kısımları ideal şekilde kullanılabilirken üst kısımları atıl kalarak gereksinimlerinize tam anlamıyla yanıt veremeyebilir. Bu noktada en yakınınızdaki marangoza danışarak dolabınıza ek raf yaptırabilirsiniz. Hem ince hem de sağlam yapıdaki özel üretim ahşap ürünlerle, mutfak dolabınızın üst kısımlarını da kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Genellikle iki dolabın iki yanına birden çakılan ve eklenen ahşap yapının stabil bir biçimde kalmasını sağlayan çakmalı raf pimleri, görsel açıdan da dolabınıza ayrı bir şıklık katabilir. Eliniz bu tür işlere yatkınsa, dolabınızın ölçülerini kendiniz alarak dilediğiniz şekilde ahşap eklentiler yaptırabilir, hırdavatçılardan edineceğiniz raf pimlerini de kendiniz dolabınıza takabilirsiniz. Eğer daha kapsamlı bir çözüm arzu ediyorsanız, yalnızca yatay dolap rafı yerine dikey yapıda da raf bölmeleri yaptırabilir; erzak kavanozlarınızı, zeytinyağı şişesi gibi uzun ince malzemelerinizi de düzenleyebilirsiniz.

Her Şeyin Bir Kolayı Var: Hazır Raf Düzenleyiciler

Evinizin yakınlarında marangoz bulunmuyorsa ya da dolabınızın içine çivi çakmak ve orijinalliğini bozmak istemiyorsanız, farklı boyutlarda ve düzenlerde üretilen hazır dolap içi raf düzenleyicileri kolayca edinebilirsiniz. Bardak, tabak, tencere, erzak kavanozları ve daha pek çok şeyi derli toplu kullanabilmenizi sağlayan bu ürünler, birçok marka tarafından paslanmaz çelik veya krom materyalden üretilirler ve görünüşleri itibariyle son derece estetiktir. Temizlik açısından da size büyük kolaylık sağlayacak olan hazır dolap içi raf düzenleyiciler, tek katlı ya da çok katlı olmak üzere büyük bir çeşitlilik sunarlar.

Gerek marangoz aracılığıyla yaptıracağınız raflar gerekse hazır olarak sunulan mutfak rafları aracılığıyla, mutfağınızda kullandığınız gereçlere yeni yer açılacağı için artık mutfakta rahat ve özgür hareket edebilirsiniz. Özellikle beklenmeyen misafirlere karşı hazırlıklı olmanız ve mutfağınızın eskisine nazaran çok daha düzenli ve kullanışlı olmasında önemli rol oynayan bu düzenlemeler, kısa vadede de sizin pek açıdan rahat etmenizi sağlayabilirler.

Bundan sonra size düşen, gereksinimlerinizi belirleyerek mutfak dolaplarınıza hangi çözümün daha uygun olabileceğine karar vermenizdir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas