Eviniz Mis Gibi Koksun: Ev Yapımı Oda Kokuları

 


İçeriğini bilmediğiniz kimyasal içerikli parfümler yerine kendi oda kokunuzu yaparak hem evinizin havasını tazeleyin hem de bütçenize katkıda bulunun.

Son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan doğal oda kokuları, içeriğinden emin olunamayan yapay kokuları tercih etmeyenler için güçlü bir alternatiftir. Kimyasal bir ortam içinde bulunmak yerine evinizi çiçek bahçesine çevirmek, özellikle alerjik bünyeye sahip olanlar için rahatlatıcı ortam sağlayacaktır. Evinizi hem dekoratif açıdan renklendirmek hem de doğal aromalarla güzel kokmasını sağlamak için kendi oda kokunuzu üretebilirsiniz.


oda kokusu hazırlamak çok basit


Sizinle bir oda kokusu ile yaşadığım ilginç deneyimimi paylaşmak istiyorum. Bir gün birkaç böceğin parke süpürgeliğinin bir açıklığında çıkarken gördüm. Bende etrafta bunları ev ortamından uzaklaştıracak sinek ilacı (zehri) aradım ama bulamadım. Onun yerine ünlü bir oda spreyini buldum. Bu böcekler bu kokuyu belgi sevmez de uzaklaşırlar diye parkenin o kısmına o da kokusunu sıktım.

Gördüğüm duruma inanamadım o da spreyini sıktıktan hemen sonra hiçbir böceğin kımıldamadığını fark ettim biraz yakından inceledim. Böcekleri hareketlendirmeye çalıştım ama olmadı. Tüm üç böcekte saniyeler içinde ölmüştü oda spreyi ile... Aklıma bu oda spreyi bunları bu kadar hızlı öldürüyorsa bize ne yapar sorusu geldi ve bir daha gitmedi. O günden beridir bir daha hazır oda kokusu hiç almadım.

Oda Kokuları İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir?


Doğal oda kokuları


Kokusu burnunuza hoş gelen ve içinize çekmekten hoşlanacağınız pek çok doğal aromayı kullanarak oda kokusu üretmeniz mümkün. Mutfağınızda, evinizin bahçesinde ya da aktarlarda bulabileceğiniz farklı bitki ve meyveleri kullanarak hazırlayacağınız oda kokuları ferah bir ortam sağlayarak evinizdeki kötü kokuları silerken, sizi rahatlatarak huzurlu bir gece geçirmenize yardımcı olur.

Ev yapımı oda kokusu hazırlarken en çok tercih edilen malzemeler arasında limon kabuğu, portakal kabuğu, elma kabuğu, tarçın çubukları, karanfil taneleri, vanilya, defne yaprağı, kekik ve kurumuş lavanta yer alır. Her evde kolayca bulunabildiği için yaygın olarak yapılan hafif ve ferahlatıcı etkiye sahip oda kokuları içinde genel olarak bu malzemelerden bir ya da birkaçı bulunabilir. Biraz daha farklı ve özel kokular yapabilmek için aktarlardan temin edeceğiniz doğal sandal ağacı yağı, günlük ağacı yağı, jojoba yağı, ylang ylang yağı, misk, lavanta özü, papatya özü, portakal çiçeği özü, papatya özü gibi malzemeleri de beğeninize göre tercih edebilirsiniz.

Basitçe Oda Kokusu Hazırlamak Sadece Dakikalar Sürer


Basit oda kokuları hazırlayın


Oda kokuları hem sıvı, hem jel hem de toz olarak hazırlanabilir. İnternet üzerinden pek çok farklı sitede yer alan tariflerden yararlanarak hazırlayabileceğiniz oda kokuları evinizin havasını bambaşka bir soluğa kavuşturacaktır.

En basit haliyle oda kokusu yapmak için tüm malzemeleri bir kap ya da kavanozda toplamak, üzerine yeteri kadar su doldurmak, ardından hazırlanan içeriği kullanacağınızı zamana kadar dondurmak ya da buzdolabında muhafaza etmek kafi gelecektir. Odanızın havasını değiştirmek istediğiniz zaman bir mum yardımı veya farklı bir ısıtıcı ile içeriğinizi yavaş yavaş ısıtarak kokunun yayılmasını sağlayabilirsiniz. Kaptaki su azalınca bir miktar sıcak su eklemek koku verme süresini uzatacaktır.

Dilerseniz her bir oda için farklı bir oda kokusu yapabilirsiniz. Hem evinizde hem de iş yerinizde kullanabileceğiniz ev yapımı oda kokuları kolay ve masrafsız oluşlarının yanı sıra beğeninize uygun tercihler sağlaması nedeniyle de vazgeçemeyeceğiniz alışkanlıklarınız arasındaki yerini alacaktır.

Evinizin Havasını Kimyasallardan Temizleyen 10 Çiçek yazımız için tıklayın!

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas