Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Konut satın almak, ciddi bir yatırımdır. Yıllarca yapılan birikimin tamamının harcanması, ya da uzun sürecek kredi taksitlerini ödemek anlamına gelen bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekir.

Ev satın alırken bazen asıl incelenmesi gereken konular göz ardı edilerek dikkatleri evin boyası, badanası, çerçeveleri gibi çok daha basit ve kolaylıkla çözülebilecek konulara çevirmek, geri dönülmez hatalı kararlar verilmesine neden olabilir. Özellikle ilk kez ev satın alanlar şu konuları gözardı etmemeli:

Güvenilir bir emlakçı ile çalışın!

Genellikle ev sahipleri, emlakçıya ödeyecekleri komisyonu evin fiyatına eklerler. Bu durumu bilen alıcıların bazıları da emlakçıları aradan çıkarıp sahibinden konut satın almayı düşünürler. Oysa iyi bir emlakçıyla çalışırsanız, hem bürokratik işlemler konusunda size vereceği rehberlikten yararlanabilir, hem de bu işin uzmanı olduğu için sizin adınıza yapacağı sıkı pazarlıktan faydalanabilirsiniz.

Güvenilir bir emlakçı, kanunların gerektirdiği prosedürleri uygulayacağı için, hiç tanımadığınız ev sahibinden kaynaklanma olasılığı olan riskleri minimize edecektir.


Konut satın alırken bu konulara dikkat


Konut satın alma sürecini iyi öğrenin!

Konut satın alma konusuna kesin karar verdiyseniz, sürecin nasıl işlediğini iyice öğrenmeye zaman ayırmalısınız. Her ne kadar güvenilir, iyi bir emlakçıyla çalışsanız da; onların da atlayacağı şeyler olduğunu düşünerek bu konuda araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Beğendiğiniz evle ilgili mümkün olduğunca kapsamlı araştırma yapın!

Beğendiğiniz bir ev olduğunda hemen depozit vermeden önce ev hakkında vakit kaybetmeden araştırma yapmaya başlayın. Öncelikle almak istediğiniz konutun tapu durumunu araştırın. Kat mülkiyetli mi, kat irtifaklı mı, topraktan tapulu mu, yoksa kooperatif devirli mi olduğunu öğrenmek, mümkünse tapunun örneğini alarak üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığını kontrol etmek oldukça önemli detaylardır.

Beğendiğiniz evin aynı muhitteki benzerlerinin fiyatını araştırın. “Ev alma komşu al” diyen atalarımızın deneyimine güvenerek, karar vermeden mutlaka çevrede bir araştırma yapın. Belki de alt katta oturan ve herkesi rahatsız eden bir komşu yüzünden çok beğendiğiniz ev ekonomik fiyata satılıyordur? Çocuğunuz varsa, civardaki okulların kalitesi de komşular hakkında fikir edinmenizde size yardımcı olabilir.

Alacağınız konut, gelecek planlarınıza uygun olsun!

Bir konut satın alırken, sadece şu andaki durumunuzu değil, ileride olabilecek değişiklikleri de düşünerek karar verin. Çünkü ev satın alma sözleşmesi, belki hayatınız boyunca yapacağınız en ciddi sözleşme olacaktır. Dolayısıyla karar vermeden önce uzun vadeli planlarınızı tekrar gözden geçirin. Kredi ile satın alacaksanız, işinizi ne kadar süre devam ettirebileceğiniz, yakın zamanda evlilik planı yapıp yapmadığınız, ya da çocuk beklentiniz, ülkenin genel ekonomik durumu gibi konuları değerlendirebilirsiniz. Eğer bütün bu kriterleri incelemeniz sonucunda bir zaman sonra beğendiğiniz evin sizin için avantajlı olmayacağını düşünüyorsanız, uygun başka bir ev bulmak için araştırmaya devam etmelisiniz. Konut alırken acele etmemek, en doğru kararı vermede size yardımcı olacaktır.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas