Para Biriktirmek İçin Küçük Ama Etkili İpuçları

 “Zor kazanıp kolay kaybettiğiniz şeylerin başında ne gelir?” diye sorulsa, bu soruya vereceğiniz yanıt büyük ihtimalle, ‘para’ olur. Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik açmazlar, ülkemizde yaşanan döviz kur sıkıntıları ve daha pek çok sebep, sizi para biriktirmeye ve yatırımlarınızı daha etkili bir şekilde gerçekleştirmeye yöneltebilir. Şimdi gelin, para biriktirmeniz için küçük ve etkili ipuçlarının neler olduğuna birlikte göz atalım.

1. Alışverişlerinizi Tok Karnına Yapın

Pek çok uzmanın da önerdiği üzere alışverişlerinizi yalnızca özel zamanlarda değil her daim tok karnına yapmanızdır. Zira karnınız açken gıda ya da diğer alışverişlerinizde gereksiz harcamalar yapabilir, cüzdanınızı ya da kredi kartınızı zora sokabilirsiniz.

2. Yalnızca Gereksinim Duyduğunuz Ürünleri Alın

Markaların şık ambalajlı ya da reklamı çok yapılan ürünleri, alışveriş sırasında ister istemez sizi etkileyebilir. Ancak dirayetli olun ve evde hazırladığınız ihtiyaç listesinin dışına çıkmayın. Unutmayın, hazırladığınız liste dışında alacağınız her ürün, size ek masraf olarak geri döner.

3. ‘Bozuk Para’ Deyip Geçmeyin

Kimi zaman marketlerde ya da büyük zincir alışveriş merkezlerinde para üstü olarak almadığınız ya da cüzdanınızdayken çok da önemsemediğiniz kuruşlar, kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede ciddi bir birikim sağlamanızı sağlayabilir. Bu yüzden kumbara veya benzeri bir araç aracılığıyla bozuk paralarınızı düzenli olarak saklayın ve alışveriş yaptığınız yerlerde ‘üstü kalsın’ diyerek kuruşlarınızı bırakmayın.


bozuk para deyip geçmeyin


4. Cüzdanınızın Gizli Bölmelerini Kullanın

Kadın ya da erkek olmanız fark etmeksizin cüzdanınızda bulunan küçük ve belki de gizli bölmelerini para biriktirmek için kullanın. Her hafta bu bölmelere ekleyeceğiniz küçük miktardaki kağıt paralar, ayın sonuna geldiğinizde belki de beklemeyeceğiniz kadar çok birikmiş olabilir.


Birikim yapmak


5. Her Ay Gram Altın Almaya Gayret Edin

Önceki maddelerde bulunan para artırma yöntemlerini ufak ufak, amaçlar doğrultusunda kullanmaya başlayabilirsiniz. Son zamanların en popüler yatırım araçlarından biri haline gelen gram altınlar, boyutları küçük olsa da getirdikleri kazançlar ve orta vadedeki toplam ederleri açısından sizi mutlu edebilecek niteliktedirler. Ay içerisinde artırdığınız paralar daha fazla altın almaya müsaitse durmayın ve daha fazla altın almaya gayret edin.

6. Birikim Hesabı Açmaktan Çekinmeyin

Para biriktirme meselesini zorunlu ve sıkıcı bir işten ziyade alışkanlık haline getirmenize yardım edecek olan birikim hesapları, banka hesaplarınızdaki tutarların ya da hesabınıza düzenli olarak yatıracağınız paranızın değerlenmesini sağlar. Özellikle “Elimde olduğu zaman harcıyorum,” diye düşünen yapıdaysanız, birikim hesabı açmakta acele etmelisiniz.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas