Yeni Evin Konumunu Belirlerken Dikkate Alınması Gerekenler


 

Taşınmak tek başına yeterince berbattır. Bunda Şüphe yok. Bu yazıdaki tavsiyelerimizi dikkate alırsanız daha az stresli ve daha etkin bir evden eve nakliyat gerçekleştirebilirsiniz. Evden eve taşınma kararı bir günde alınmıyor. Genellikle taşınma kararı taşınma tarihinden aylar öncesine hatta seneler öncesine kadar geri gidebilmektedir. Mesela inşaat halinde bir evi satın almışsanız önce evin inşaatının bitmesini beklemek sonra taşınmak durumunda olursunuz.

İyi bir plan yapmak önceden tedbirler geliştirmek evden eve nakliyatın başarısı için belirleyicidir. Taşınma zaman alıcı ve stresli bir süreç olduğuna göre işleri zamana yaymak biraz rahatlatıcı olabilir. Şehir içi taşınıyorsanız yeni semtinize gidip etrafı kolaçan etmelisiniz. Berber, bakkal, otopark, devlet daireleri nerede, mahallenin size ters düşebilecek bir sosyal ya da ekonomik özelliği var mı? Bakmalısınız. Daha yeni taşınmışken bir daha taşınmak zorunda kalmayasınız.


Önce İşini Seç Sonra Evini


Bizim evden eve nakliyat anketimizin verilerine göre insanların taşınmasının birinci nedeni yeni bir ev satın almak 21,6%, ikinci nedeni ise işe yakın olmak 19,9% şeklinde öne çıkmaktadır. İşe yakın olmanın keyfi bir başkadır. İstanbul’da yaşıyorsanız önce işinizi sonra evinizi seçmelisiniz. Yıllarca işe gidip gelmek günde 3-4 saatini trafikte geçirdikten sonra trafikte geçirdiğim süre bir saate düşünce elimde kalan fazla zamanı ne yapacağımı şaşırdım. Siz önce ev ile iş arasındaki zamanı minimuma indirecek şekilde plan yapmalısınız. Bizim evde sadece ben çalışıyorum. Normal evlerde eşlerin ikisi de çalışmaktadır. Bu durumda kimin işyerini esas alarak evin konumunu belirlemeliyiz sorusu elbette abesle iştigaldir. Tabi ki bayanın işyeri esas alınır. Aksini düşünmek ailemizde aldığımız terbiyeye terstir.


Önce Hazırlık Yapalım Sonra Dışarıya Adım Atalım


Evden eve nakliyatın can sıkıcı süreçlerinden biri de elektrik, su, internet, telefon gibi abonelikleri iptal etmek ve yenilerini tesis etmektir. Bu amaçla eksik evrak ile ilgili daireye giderseniz eliniz boş dönebilirsiniz. Size telefonla pazarlama yaparak abone yapan kurumlar (T. Telekom bunlardan biridir) iptal söz konusu olunca sizi ayağına çağırmaktan vazgeçmez. Adres değişikliği de çok keyiflidir. En son adres değişikliğini altı yıl önce Ümraniye Nüfus Müdürlüğünde yapmıştım. Tam bir curcuna vardı içerde. Ne zaman sıra gelecek. Kim işimizi yapacak bilmek mümkün olmuyordu. Umarım geçen süre içinde Nüfus Müdürlükleri daha müşteri dostu olmuşlardır.


Evimizdeki Fazla Eşyalardan Kurtulalım


Beş altı sene önceydi. Coşkuya geldiğim bir dönemmiş. Habire gömlek alıyordum. Öğlen yemeği yediğim AVM’de yolumun üstünde bir Bisse dükkânı vardı. Eleman bana itibar ediyor. Bende gaza gelip her geçişte iki gömlek alıyordum. Sonra baktım ki gömlekler baya fazla olmuş. Beş yıldır gölek almıyorum. Sorun da yaşamıyorum. Şu anda kıyafet almayı durdursam on yıl sorun yaşamayacağımdan eminim. Gardıroplarımızda yer işgal ettiği halde hiç giymediğimiz kıyafetlerden hemen kurtulursak ferahladığımızı hissederiz. Özellikle evde büyüme yaşında çocuklar varsa bol miktarda kullanılmamış ve kullanılamayacak kıyafet olduğuna bahse girerim. Bizde sık sık öyle oluyor. Koli alıp gardıropları hafifletip sevkiyat yapıyoruz. Evden eve nakliyat sırasında gereksiz paketleme, dizme, sınıflama zahmetinden kendimizi kurtarmış oluruz. Bizim kullanmadığımız eşyayı kullanmaktan memnun olacak birileri varsa bırakalım onlar memnun olsun. Bu işlerle uğraşan yardım kuruluşları, dernekleri bulup fazlalıklarımızın iyi durumda olanlarını onlara verelim. Fazlalıklarımızın bir kısmını çöpe atalım. Onlar kimsenin işine yaramaz.


Evden Eve Nakliyatta Paketleme


Yerinizde olsam çok az eşyayı kendim paketlerim. Nakliyatçıların el sürmesini istemediğim kendime özel olanları dikkatli bir şekilde paketledikten sonra gerisini evden eve nakliyat firmasına bırakırım. Doğru bir nakliyat firması seçebilirseniz paketlemenin sorun olmayacağını gözlerinizle göreceksiniz. Hikmet sizin ne kadar iyi paketleme yapmanızda değil ne kadar doğru evden eve nakliyat firması seçtiğinizde gizlidir. Şunu da not edin. Firmalar siz paketleme yaptınız diye çok fiyat değiştirmezler. Çünkü paketleme onlar için büyük bir zahmet değil. Ayrıca sizin paketlediğiniz eşyalara zarar gelirse firmalar sorumluluk kabul etmez. Gerçi çoğu firma kendi paketlemelerinin de sorumluluğunu kabul etmiyor.  Dediğim gibi, püf noktası firma seçimidir. Evden eve nakliyatta firma seçimi için hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Fakat ben yerinizde olmadığıma göre kendi kararınızı kendiniz vereceksiniz. Paketlemeyi kendiniz yapacaksanız sizi bekleyen birkaç sorun var. Uygun nitelikte koli bulmak için dersinizi sağlam çalışmalısınız. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız, Bauhause, İkea, Koçtaş gibi yerlerde koli bulabilirsiniz. Ancak buralardan alacağınız koliler nakliyat maliyetlerinizi ciddi oranda arttırabilir. Çok pahalı. Geçen sene ben İkea’da dört koliye 48 TL ödediğimden beri acı çekiyorum.

Alacağınız kutunun içine kırılacak eşya konulacaksa kutunun çift oluklu olmasına dikkat etmek iyi olur. İnternetten arama yaparak daha uygun fiyata çok değişik seçenekli koli, hurç, baloncuklu naylon, koli bandı ve benzeri ambalaj malzemesi bulmanız mümkündür. Google’ın arama motoruna “Koli Fiyatları” yazarsanız. Birçok sitenin listelendiğini görürsünüz.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas