Taşınmadan Önce Yeni Mutfağınız İçin Karar Vermeniz Gereken 5 Önemli Değişiklik

 Evet, yakın bir zamanda taşınacaksınız. Tebrikler! Taşınmak her ne kadar stresli bir iş olsa da yeni bir yere taşınmak ta o kadar heyecan vericidir. Yeni bir başlangıç, yaşam alanlarınızı yeniden dekore etme fırsatı verir. Belki bir önceki evin boya rengi hiç hoşunuza gitmiyordu. İşte istediğiniz rengi seçmek için bir fırsat. Peki, nereden başlamalı?

Taşınma gününe kadar hazır olması için iyi planlamanızı öneriyorum. Tabi özellikle mutfak ilk öncelikler arasında olmalı çünkü evdeki diğer alanlara göre en çok işin olduğu yerdir mutfaklar. Bizde bu yazımızda taşınmadan önce yeni mutfağınızda yapmanız gereken değişiklikleri dile getirmek istedik.

1- Eğer Mutfağı Boyamayı Düşünüyorsanız Şimdi Boyayın

Eğer mutfağın yeniden boyanması gerektiğini düşünüyorsanız, bu kararı hemen şimdi vermeniz en doğrusu olacaktır. Mutfakta en çok zaman geçiren kimse onunda düşüncelerini almayı ihmal etmeyin ve kararı bir an önce verin. Renk konusu netleştikten sonra bir boyacı bulmanız ve boyaya bir an önce başlamanız size zaman kazandıracaktır. Böylece yeni mutfağınızı boya sonrası dilediğiniz gibi dekore edeceksiniz. Yeni mutfağınız için güzel bir yatırım olacaktır.

2- Derinlemesine Bir Temizlik Yapın Dolaplar Dâhil

Mutfağınızı zamanında temizlemediğiniz zaman mutfaktaki dolaplara yerleştirilmesi gereken koliler evin diğer yerlerine dağılacak ve fazlası ile kalabalık oluşturacaktır. Bu nedenle taşınma gününe birkaç gün kala mutfakta yukarıdan aşağıya doğru derin bir temizlik yapın dolap içlerini, mutfak tezgahını ve tezgâhın altındaki çekmece ve dolapları sırası ile temizleyin. Ardından zemin temizliğini yapın.

Zaman ayırmışken daha sonra tekrar temizlerim diye yüzeysel bir temizlik yapmayın. Derinlemesine bir temizlik yapın. Taşınma günü artık sadece basit bir toz alma ve mutfak tezgahını bir kere temizlemeniz yeterli olacaktır.


Mutfağin taşınmadan önce hazırlanması


3- Tüm Dolap ve Cihazların Çalıştığından Emin Olun

Eğer çalışmayan aspiratör, ankastre fırın veya dolap kapaklarında ve çekmecelerde bir aksaklık varsa bu durumu ev sahibi ile paylaşın. Tespitleri yapın ve bunların nasıl tamir edileceğini ve ücreti kimin üstleneceğini belirleyin. Ardından tamir işine girişebilirsiniz.

Elektrik prizlerini de kontrol edin. Eğer daha fazla prize ihtiyaç duyuyorsanız şimdi harekete geçmek için en iyi zaman. Taşınma günü buzdolabını doldurduktan sonra prizin çalışmadığını öğrenmek istemezsiniz değil mi?

Yerinden oynayan dolap kapılarını kontrol edin ve gevşemiş vidaları sıkın. Eğer yuvası bozuk olan vidalar varsa biraz tutkal ve bir parça tahta tıpa ile geniş vida yuvasını doldurun ve ardından vidayı tekrar sıkın. Böylece sağlam bir dolap kapağınız olacak. Ben bu yöntemi sık sık kullanıyoruz. Bir parça tahta ve tutkal dübelin görevini görüyor. Tabi küçük plastik dübel de bu işinizi görecektir.

4- Dolap Çekmece ve Dolap Organizatörlerini Ölçün İhtiyacınızı Görecekler mi?


Dolap içi organizatörler

Bir önceki evden yeni eve taşınırken gelecek eşyaların bu evdeki dolaplarda da kendilerine yer bulmaları gerekir. Dışarıda kalacak çok fazla eşya mutfağın kullanılabilmesini zorlaştıracaktır. Eğer mutfak dolap ve çekmeceleri yerli gelmeyecekse taşınmadan önce bir önlem alabilirsiniz. Farklı taktikler ile dolaplardan en fazla verimi almak için de dolap içi organizatörleri kullanmayı ihmal etmeyin.

Örneğin fincan ve bıçaklar için duvara monte edilen organizatörleri kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise tezgâhın üstünde kalan dolap altlarına yapıştıracağınız veya vidalayacağınız neodyum mıknatısları ile metal kaplı kavanozlarınıza havalı bir yer bulabilirsiniz.


Mıknatıslı prganizatorler

5- Mutfaktan Gidecek Eşyaları veya Fazlalıkları Belirleyin

Taşınmadan önce yapmanız gereken son şey ise mutfakta gidecek ve kullanmayı düşünmediğiniz eşyaları belirlemek olmalı. Bunlar mutfaktaki ekstra dolaplar, sabit mutfak köşe takımı, eski aspiratör veya davlumbazlar olabilir. Mutfağınıza bir göz gezdirin ve gitmesi gerekenleri belirleyin ve icabına bakın. Atılmasına karar verdiğiniz eşyalar için ev sahibinin görüşünü almayı ihmal etmeyin.

Eklemek istediğiniz bir tavsiye var mı?

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas