Şehirlerarası Taşınma İzni

 Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde alınan tedbirler doğrultusunda şehirlerarası taşınma 31 şehirde izne tabi tutuldu.

18 Yaşından Küçük Çocukların Şehirlerarası Taşınma İçin Şehir Değiştirmeleri İçin İzin Almak Gerekli Mi?


Hayır, şehirlerarası taşınma durumunda çocuklarınız için izin almanıza gerek yok. 

Aranan şart çocukların sizinle beraber seyahat etmesidir. Kendi başlarına veya başka birinin yanında seyahat etmeleri durumunda cezayi işlem uygulanabilir.

Burada aranan tek şart çocukların velileri ile birlikte seyahat etmeleridir.

65 Yaş Üstü İçin Şehirlerarası Taşıma İçin İzin Alma Süreci Nasıl?


1 haziran itibari ile yeni duruma göre eğer 65 yaş üstü iseniz ve şehirlerarası taşınma için seyahat gereksiniminiz varsa, e-devlet üzerinden HES kodu alarak seyahat edebilirsiniz.

Burada uygulanan HES kodu ile gittiğiniz şehirde en az 1 ay süresi ile o şehirden kalmalarını sağlamak HES kodunuz olsa bile süreniz dolmadan yeni bir şehre geçmeniz durumunda yine cezai işlem uygulanabilir. Bu detayı ihmal etmeyin.

Son Günceleme: 1 Haziran 2020


İçişleri bakanlığını son düzenlemeleri ile aşağıdaki bilgiler geçerliliğini kaybetmiştir.

İçişleri Bakanlığı tarafından karantina önlemleri doğrultusunda alınan kararlar ile şehirlerarası taşınma izni olmadan kamyonların özellikle büyük şehirlere giriş çıkışları yasaklandı.

Peki, bu şartlar altında şehirlerarası taşınma ihtiyacınız varsa ne yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden şehirlerarası taşınma izni başvurusu yapıp izin aldıktan sonra kolayca şehirlerarası evden eve nakliyat hizmeti alabilirsiniz.

Şehirlerarası Taşınma İzin Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-devlet izin başvuru

E-devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna içişleri kelimesini yazarsanız hemen en üstte E-Başvuru (İçişleri Bakanlığı) aram terimine tıklayın ve yönlendirildiğiniz sayfada yeni başvuru butonunu tıklayın.

seyahat izin belgesi başvuru

Seyahat izin başvurusu sayfasında ilgili alanları doldurarak izin istediğiniz Valilik ve Kaymakamlığı seçtikten sonra izin gerekçelerinin istendiği sayfada gereki alanları doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer şehirlerarası seyahat izni için elinizde bir belge varsa (sağlık raporu, iş yeri tarafından görevlendirme gibi) bu belgeyi de bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

Başvurunuz ilgili kaymakamlık tarafından incelenir ve bilgilendirilirsiniz. Belgenizi yine E-devlet üzerinden çıktı alabilirsiniz. Bilgilendirme sms üzerinden yapılıyor, telefon numaranızın doğru olduğundan ve ara sıra gelen smsleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra bu izin belgesi ile dilediğiniz şehre seyahat edebilir veya taşınma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İzin belgesini bir örneğini nakliyat firmanız ile paylaştıktan sonra özgürce dilediğiniz şehre taşınma hizmeti alabilirsiniz.

Taşınma İçin İzin Belgesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Gerçekten iyi bir gerekçeniz olmalı aksi durumda başvurunuz red edilecektir.

Başvurunuzu varsa belgeler ile desteklemeniz son derece önemlidir.

Taşınmak istiyorum bu nedenle izin belgesi istiyorum dediğinizde büyük bir ihtimal ile başvurunuz geri çevrilecektir.

Bazı müşterilerimiz işini kaybettiği ve kirayı ödeyemediği için memleketine taşınmak için başvuru yapıyor. Bu başvurunuzu kira sözleşmeniz ile ve işinizi kaybettiğinize dair belgeler ile destekleyerek yapmalısınız.

Sadece sizin beyanlarınıza göre kaymakamlıkların izin vermesini beklemeyin ve kaymakamlık binalarında kuyruklarda beklemeyin.

Taşınmak gerekçenizi belgeler ile destekleyin ve başvurunuzu E-devlet üzerinden yapın.

Birkaç Parça Eşya Taşıyacağım Bende İzin Belgesi Almalı mıyım?


Bu hizmet için zaten izni olan ve eşyanızın taşınacağı şehre gelen bir nakliyat firmasından hizmet almanız durumunda böyle bir izin belgesine ihtiyacınız olmayacaktır.

Enakliyat ile parça eşya taşıma formunu doldurun ve zaten istediğiniz şehre giden bir nakliyat firması bularak kolayca şehirlerarası parça eşya taşıma hizmeti alabilirsiniz.

Fiyat teklifleri almak için hemen Fiyat Teklifi Al formunu doldurun.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas