Rahat Taşınmak İstiyorum Nelere Dikkat Etmeliyim?

 


İstanbul'dan Ankara'ya taşınalı bir hafta oldu. Rahat bir evden eve nakliyat için süreci nasıl planladığımı ve neler yaşadığımı sizinle paylaşmak istedim. Böylece stresli bir taşınmayı biraz çalışarak nasıl kolay bir hale getirdiğimi taşınacak herkesin görmesini ve bilmesini istedim.

Adım adım süreci yazmaya çalıştım yardımcı olmasını umuyorum. :)

Taşınmaya Karar Verme:

Her şey Ankara'da bulunan ve aynı sektörde çalıştığım başka bir firmadan iş teklifi almam ile başladı. Hali hazırda çalıştığım şirkete göre hem daha iyi şartlar sunuyordu hemde İstanbul da değildi. Artık sıkılmıştım her gün saatlerce trafikte zaman kaybetmekten.


Yeni teklifi ciddi ciddi düşünmeye başlayınca Ankara’dan bir davet daha aldım. Ankara'da yaşayan üniversiteden arkadaşımın yakın zamanda düğünü varmış? İşte güzel bir fırsat dedim. Düğüne katılmak ve Ankara'yı gezmek için pazar günü erkenden Ankara'ya gittim ve gezdim. Eğer karar verirsem taşınacağım Eryaman ilçesini gezdim. Akşamda düğüne katılıp İstanbul’a döndüm.

Ankara hakkındaki bir günlük gezim olumlu sonuçlanınca, özellikle Ankara'nın bir ucundan bir ucuna 25 dakikada hiç trafiğe yakalanmadan geçince taşınmaya karar verdim ve gelen iş teklifini kabul ettim.

Evdekileri de birkaç gün sürse de ikna ettikten sonra artık taşınmaya hazırlanabilirim.

Yeni firmayla anlaşmaya varıp işe başlama zamanım belli olunca taşınmak, yeni ev kiralamak ve diğer işler için bir aylık bir sürem vardı. Ankara 'ya taşınıyoruz.

Planlı Hareket

Neredeyse bir aylık bir süre vardı önümde rahat ve stressiz bir taşınma süreci için önce neyi ne zaman yapacağımı belirlemek için haftalık bir plan yaptım. Aşağıda haftalık planımı görebilirsiniz.

Taşınmayı planlama

Taşınmaya 4. Hafta Kala

- Kiralık ev için araştırma yap. ( daha çok internet ve telefon görüşmeleri)
- Yavaş yavaş koli biriktirmeye başla.
- Evde atılacak ve yeni eve gitmeyecek eşyaları belirler.
- Hafta sonuna kadar kiralanacak evler için bir liste hazırla ve emlakçı ile görüşme ayarla.

Taşınmaya 3. Hafta Kala

- Kiralanacak evi netleştir ve sözleşme imzala.
- Yeni evde yapılacak tadilatları belirle ve ustalar ile görüş.
- Nakliyat firması araştırmaya başla ve teklifler al.
- Yavaş yavaş kolilemeye başla.
- Atılacak ve bağışlanacak eşyalardan kurtul.

Taşınmaya 2. Hafta Kala

- Paketlemeye devam et.
- Nakliyat firmanı belirle ve taşınma süreci ve tarih hakkında karar verin.
- Yeni evin elektrik, su, doğal gaz aboneliklerini tamamla
- Mutfak alışverişini günlük yapmaya başla.

Fiyat Teklifi Al

Taşınma Haftası

- Yeni evi kontrol et eksik var mı? Genel bir temizlik yap.
- Nakliyat firması ile görüş ve taşınma tarihini tekrar hatırlat.
- Paketlemeyi taşınma gününe kadar bitir.
- Banka hesaplarını taşı, evin elektrik, su, doğal gaz ve internet aboneliklerini sonlandır.
- Komşular ile yavaş yavaş vedalaş.
- Yeni eve gitmeyecek tüm eşyalardan kurtulduğuna emin ol.
- Eşyaları taşınmaya hazırla ( buzdolabı, derin dondurucu fişlerini çek ve içini temizle ve diğer eşyalar)

Bu planımı hazırlamamdaki ana neden aslında önümü görebilmek için haftalık yazdım. Planı hazırladığımda aslında bu kadar madde yazmama rağmen süreçte bunların dışında da işler de çıktı.

Plan hazırlamak beni işi zamanında yapmaya sevk etti. Boş ver yarın yaparsın düşüncesi aklımdan her geçtiğinde, plana göz atıp hemen işe koyuluyordum. Çünkü daha yapılacak çok iş olduğunu görebiliyordum. Bu nedenle plan yapmanızı öneriyorum yararını göreceksiniz.

Taşınma bitene kadar olabildiğince plana uymaya çalıştım.

Yeni Ev Bulma

Taşınmaya hazırlandığım ilk hafta yeni evi belirlemekle geçirdim. İlk önce internetten evler buldum ve bize uygun olabilecek evler için emlakçıdan randevular aldım.

Ankara’ya ikinci sefer ev kiralamak için gittim.

Ev kiralamak için evi görmeye gitmeden önce mutlaka evin net metre karesini öğrenin. Böylece bazı evleri gidip görme zahmetine katlanmadan eleyebilirsiniz.

160 metre kare daire diye gittiğim dairenin aslında net 100 metre kareden küçük olduğunu öğrenince hayal kırıklığı ve sinirlilik arası tuhaf bir duyguya kapılabiliyor insan.

“Bu dairenin diğer 60 metre karesi nerede” diye bağırıp rahatlamak iyi olurdu ama yapamadım.

Bu tecrübeden sonra diğer göreceğim evleri görmeye gitmeden önce emlak danışmanını aradım ve net metre karelerini öğrendim. Böylece bir evi daha görmeden elemiştim.


Yeni ev bulma

Taşınacağım daire netleşince ve artık elimde bir kira sözleşmem olduğu için çok mutluydum. Tercihimi yaparken taşınmak için sadece temizlik yapıp taşınacağım bir daire seçmiştim. Bunu için de taşınmaya hazırlanmak için epey zamanım olduğunu bilmek bana huzur veriyordu.

Taşınmaya Hazırlık

Hazırlık aşamasının ilk haftası bitmek üzereydi bende hem bazı eşyalar için biraz koli satın aldım hemde çevre marketlere taşınacağımı benim için varsa biraz koli ayırmalarını istedim. Sürekli alışverişe gittiğim market çok yardımcı olurken diğer marketler pek umursamadı açıkçası…

Yıllardır geçtiği sokaklar artık başka bir gözle bakmaya başlamıştım bana koli lazım diye inceliyordum her dükkanı. Sonra beyaz eşya satıcısını önünde bir yığın koli görünce koşarak alıp alamayacağımı sordum gerçekten işe yarar ve büyük koliler bulmuştum.


Bir başka gün ambalaj ürünleri satan bir dükkan ile karşılaştım sonra aslında çevremde bu dükkanlardan baya bir var olduğunu anladım. İhtiyaç olmayınca insanın ilgisini çekmiyor bu tarz iş yerleri.

Bu dükkanda hem rulo karton hem de balonlu naylonlar olduğunu fiyatının da çok fazla olmadığını öğrenince iki top balonlu naylon satın aldım. Toplam yüz metre balonlu naylonu 90 TL ye satın almıştım. Artık yeterince paketleme malzemem vardı.

Hanımdan “bunları niye aldın nakliyat firması bunları getirmeyecek mi?” diye fırça yemiştim ama neden aldığımı çok iyi biliyordum.

Paketlemeye başlamadan önce yeni eve götürmeyeceğimiz eşyaları belirlemeye karar verdik gerçekten evden ihtiyacımız olmayan onlarca çöp torbası gereksiz eşya çıktı.

Eskiyen artık emekliye ayrılması gereken bir koltuk takımını da yeni eve götürmeme karı almıştık bu koltuk takımını bağışlayacak kimseyi bulamayınca çöpe gitmesine karar verdik.

Bunu için çöp arabası geçerken onlara koltuk takımını alıp almayacaklarını sorduğumda bana belediyeyi arayıp bu konuda bilgi alacağımı söylediler. Belediyelerin böyle bir hizmeti varmış aradım ve bana gün verdiler o gün koltukları dışarı çıkarınca gelip alacakları söylediler. Taşınma günü yaklaşınca koltuk takımını belediyenin evsel atık ekibi alıp götürdü.

İlk önce kullanmadığımız elbiseleri ve ufak tefek eşyaları paketlemeye başladık.

Elbiseleri paketlerken kolinin içine önce büyük bir poşet yerleştirip sonra elbiseleri koliye yerleştirdikten sonra poşetin ağzını bağladıktan sonra koliyi kapattık. Böylece olası risklere karşı elbiseler kirlenmeden yeni adrese taşınabilir. Size de öneriyorum daha önce bir taşınmamda kolide bulunan bir yağ akmış ve birçok elbisem yağla kaplanmıştı. Bu tecrübeden sonra elbiselerimi önce poşetlere sonra kolilere yerleştiriyorum.

Kırılacak eşyaları paketlerken bol bol ambalaj kağıdıyla sarmanızı öneriyorum. Şu video da işinize yarayabilir. Tabaklar Nasıl Paketlenir

Kitap kolilerinin ağır olmamasına özen gösterin. Koliler için olabildiğince küçük koltukları kullanmanızı öneriyorum.

Tüm kolileme işlerini biz yaptık mobilya ve beyaz eşyaları nakliyat firması paketleyecek. Mobilya montaj demontaj işlerini de nakliyat firması yapıyor.

Koliler ağır olmasın

Şunu da hatırlatayım eğer duvar delme içeren montaj işleriniz varsa bunları nakliyat firması ile görüşün. Çünkü çoğu nakliyat firması bu hizmeti vermiyor. Bazıları da bu iş için ilave çalışan getiriyor ve ücretini de siz ödüyorsunuz.

Nakliyat Firması İle Bilgi Paylşama

Her iki evinizin katlarını ve asansör kullanılabiliyorsa bina yönetiminden izin alarak nakliyat firması ile yazılı bir şekilde paylaşmaya özen gösterin. Evinizin bulunduğu site veya sokağa nakliyat kamyonunun yanaşma mesafesi de nakliyat fiyatını etkileyen bir unsur.

Eğer bu mesafe 20 metreden fazla ise firma ilave ödeme talep ediyor. Bunu bilin ve böyle bir mesafe varsa pazarlığınızı taşınmadan önce yapmanız yararınıza olacaktır. Bu pazarlığı taşıma gününe bırakmayın size daha pahalıya mal olacaktır. Tecrübe ile sabittir.

Bu bilgileri öğrendikten sonra hadi nakliyat firmamızı seçelim.

Evden Eve Nakliyat Firması Seçmek

Taşınma planıma sadık kaldığım için firma araştırmaya taşıma gününe iki haftadan fazla süre varken başlamıştım. Hem birebir firmalar ile görüşmeler yaptım hem de Enakliyat ile firmalardan teklifler almıştım. Enakliyat birkaç saatte bana 12 farklı firmadan teklif almıştı.

İşin güzel tarafı ise firmaların müşteri yorumlarını okuyabiliyordum. Şimdiye kadar aldıkları puanlardan ortalamaları ile fiyatları karşılaştırıp bu sefer firmayı Enakliyat ile seçmeye karar vermiştim.

Kriterlerim ışığında bir firma ile iletişime geçmeye karar verdim. Firma ile görüşmem olumlu sonuçlanınca firmadan net karar için bir gün istedim. Aynı gün Enakliyat müşteri temsilcim beni arayıp bilgilendirip, taşınma sürecini takip edeceğini iletince kararımı vermek daha kolay oldu.

Ertesi gün nakliyat firmasını arayıp teklifini kabul ettiğimi ilettim ve taşınma tarihi için anlaşmaya vardık. Evdeki eşyaların, kolilerin resimlerini çekip firma ile paylaştım ve bundan sonra süreci yazılı olarak sürdürdüm. Enakliyat müşteri temsilcim de bunu tavsiye etmişti. Firma ile ayrıca bina merdiveni ve sokak resimlerini de paylaştım. Ardından da adresimi ve ve evin konumunu paylaşmıştım.

Taşınma Günü

Taşınma gününe kadar paketleme işlerini bitirmiştik. Bir gün kala firma ile tekrar görüşüp saat kaçta geleceklerini öğrenmiştim.

Taşınma günü saat yedide kalkıp kahvaltı için yumurta içecek ve simit almaya gittim. Gelecek çalışanlar için de simit ve kahvaltılıklar hazırlamıştım salon masasına kendimiz içinde mutfakta kahvaltı hazırlamıştık.

Nakliyat firması saat sekiz olmadan gelmişti. İşe başlamadan önce onları kahvaltıya davet ettim. Kahvaltı esnasında süreç hakkında bilgi aldım ve istediğim bazı noktaları tüm çalışanlar ile paylaştım. İşte ekipten istediklerim;

1- Evdeki eşyaların hepsi yeni eve gidecek gitmeyecek tüm eşyalardan sizden önce kurtulduk.

2- Sizden istediğim en önemli şey eşyaları olabildiğince iyi paketleyin. Paketlemeden eşyaları taşımayın.

3- Biliyorum işiniz zor ve eşyalar taşınırken hasar alabiliyor ama bunu önlemek için çaba gösterdiğinizi görmek istiyorum. Kolaylıklar diliyorum.

4- Sorularınız olursa çekinmeden bana gelebilirsiniz. Hadi başlayalım!

Kahvaltı bitimi ile sekiz buçuk gibi taşıma işlemi başlamıştı.

Saat dokuzu geçiyordu Enakliyat müşteri temsilcim aradı sürecin nasıl geçtiği ile ilgili bilgi aldı. Sorularım olursa veya başka herhangi bir sorun görmem durumunda onları aramamı söylediler. Bu arama da gerçekten işin takibi için çok iyi idi. Teşekkürler Enakliyat…

Satın aldığım iki paket balonlu naylonu nakliyat firmasına teslim ettim ve özellikle beyaz eşyaları kendi paketleme malzemeleri ile paketlemeden önce bu balonlu naylon ile iki kez sardıktan sonra paketlemelerini tavsiye ettim. Böylece iki kat koruma sağlamış olacaktım.

Henüz saat on iki olmadan evdeki eşyaların hepsi kamyona taşınmıştı.

Evden çıkmadan önce kalan çöpleri topladım ve oda oda kalan başka bir eşya var mı diye kontrol ettikten sonra evden çıktım. Evi kontrol ederken gardırop askı demirinin odanın bir köşesinde olduğunu görüp firma yetkilisine teslim ettim. Son kontrolleri yapmadan evden ayrılmayın. Daha önce bir taşınmamda evde olmasa da merdiven boşluğunda koli unutmuştuk bu nedenle her yeri kontrol edip evden ayrıldık.


Evden çıkmadan önce son kontrolleri yapın

Nakliyat firması yetkilisine anlaştığımız nakliyat fiyatının yarısını ödedim. Kalan yarısını Ankara’da taşınma işlemi bittikten sonra yapacağım.

Nakliyat firması ertesi gün Ankara’da eşyayı teslim edecekleri söylemişlerdi. Aynı gün teslimat imkanı yoktu.

Bir gece otelde kalmak için otel araştırmayı unutmuştum. İnternetten Ankara’daki eve yakın sayılabilecek bir otel buldum ve rezervasyon yaptım. Yarın büyük gün yeni evdeki ilk güne iyi başlamak için rahat bir gece geçirmek istiyoruz.

Yeni Evde İlk Gün

Ertesi gün otelden ayrılıp eve vardığımızda nakliyat kamyonu evin önünde bizi bekliyordu.

Hemen eve geçip taşınmanın başlaması için çalışmaya başladık. Temizlik sonrası evin fazla kirlenmemesi için girişe serdiğim çarşaf parçasını kapının önüne aldım ve daha temiz bir çarşafı da koridora serdim. Böylece evin daha az kirleneceğini umuyorduk.

Boş olan ev eşyaların taşınması ile epey bir kalabalık hale gelmeye başladı. Bu kalabalığı yaşamamak için kolileri iyi etiketlemiştik. Kimin nereye gideceği hemen belli oluyordu.

Çalışanlara her odanın kolilerini kendi odasında bir köşeye yerleştirmelerini istedik. Bu kolileri ihtiyacımız doğrultusunda zamanla açacaktır.

Mobilya ve beyaz eşyalar yerlerine yerleştirildi. Dolaplar ve yataklar kurulmuştu. Artık ev yavaş yavaş isteklerimiz doğrultusunda bir yuvaya benzemeye başlamıştı.

Eşya taşımaya başlayalı henüz üç saat olmuşken kamyondaki tüm eşyalar evdeydi. Artık evdeki toparlama ve montaj işleri yapılıyordu. Çalışanlar işlerini yaparken bir aradan da biz mutfak kolilerinin öncelikli olarak açılacakları açıp önceden temizlemiş mutfak dolaplarına yerleştiriyorduk.

Nakliyat firması yetkilisi yanıma gelip bizim işimiz bitti sizde bir kontrol edin. Yapmamız gereken başka bir şey yok ise biz gideceğiz dedi. Firma yetkilisi ile ben eşyaları kontrol etmeye başladık. Önce kolileri saydım tüm koliler gelmiş mi diye? Ardından Diğer eşyaları kontrol ettim. Bu aşamada tüm eşyaları kontrol etmek gerçekten zor, eğer elinizde bir liste yok ise bu çok zor oluyor. Beraber yine merdiven boşlukları ve kamyonu kontrol ettik. Görünürde başka yapacak iş kalmayınca firmaya kalan ödemesi yaptım. Karşılıklı teşekkürler ve iyi dilekler ile bir aşama sona ermiş oldu.

Tecrübe ettiğim taşımalar arasındaki en iyi taşınmalardan biriydi. Artık evi tekrar bir süpürüp sildikten sonra oturmaya hazır hale gelecekti. Girişe serdiğim çarşaflar da görevini yapmıştı. Evimiz biraz daha az kirlenmişti diyebilirim. Tek tek odaları elektrikli süpürge ile süpürüp mop ile temizledikten sonra halıları serdik.

Artık kalan tek iş kolileri açmak ama onlar için acelemiz yok. Kolilerin açılma işini bir iki haftaya yaymayı planlıyoruz. Kolilerin üzerine içindekiler hakkında açıklayıcı yazılar yazdığımız için aradığımız eşyayı daha kolay bulabiliyorduk.

Ne Öğrendim?

1- Nakliyat firmasıyla görüşmeleri ve detayların yazılı paylaşılması her iki taraf içinde daha yararlı.

2- Bir eşya listem olsaydı daha iyi olacağını öğrendim. En azında eşyaların hepsi gelmiş mi diye kontrol etmek için.

3- Yorum yazmam firmalar için önemliymiş, memnuniyetimi yazmam için çok ısrarcı idiler.

4- Süreci planlamak işimi çok kolaylaştırdı. Size de ısrarla öneriyorum.

5- Taşınmadan önce internette sorunlar ve daha iyi bir taşınma için öneriler araştırıp okuyun. Çok yararlı oluyor. Olası problemleri bildiğinizde çözüm üretmek ve nakliyat firması ile bunları konuşmak çok yararlı oluyor.

6- Her taşınmada eşyalar iyi paketlense de yıpranıyor. Masamın bir ayağı fazla sallanıyordu. Usta ne yaptıysa olmadı problemi bana da gösterdi. İznimi alarak hem fazla vida hemde tutkal kullandı.Rahat taşınmak istiyorum

Artık taşınmaya hazırsanız sizin için nakliyat firmalarından 2 dakikada 10'dan fazla​ teklif toplamaya ne dersiniz?


Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas