Mutfağınızı Taşıma Günü Nasıl Toplamalısınız?

 Hareketli geçecek bir gün hızla yaklaşıyor ve evin her tarafı koli ve ambalajlanmış eşyalar ile dolu. Çalışmaya ve paketlemeye taşınma gününe kadar devam ediyoruz. En son taşınmaya hazırlanacak eşyalar listesinde Buzdolabı ve derin dondurucular yer alıyor. Bu iki eşya taşımaya nasıl hazırlanır ve içindekiler nasıl paketlenmeli? Bu konu hakkında tavsiye istiyorsanız yazının davamı size göre okumaya ara vermeyin.

Eğer buzdolabınızda tüketilebilecek gıdalar var alış veriş yapmadan bu gıdaları her gün biraz biraz azaltın. Taşınma günü hala tencerelerinizde pişirilmiş veya dondurulmuş gıdalar varsa artık bunlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle uzun mesafe evden eve nakliyatta dondurulmuş ve bozulabilecek eşyaları kesinlikle paketlemeyin. Bunlardan kurtulmayı denemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Ancak ambalajlı ve buzdolabı dışında da belli bir süze bekletilebilecek yiyecek, sos veya yağları iyi paketleyerek yeni evde de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pişirmeye Başlayın

Eğer buz dolabı veya derin dondurucuda çok sayıda dondurulmuş gıda var ve sizde uzak bir mesafeye taşınıyorsanız iki seçeneğiniz var. 

1- Bu yiyecekleri tüketin:

Taşınma gününe kadar bu yiyecekleri tüketmeye çalışın. Çok fazla ise taşınma gününe yakın bir zamanda komşularınıza veya dostlarınıza bir veda yemeği organize ederek bu yiyeceklerin bir günde tüketilmesini sağlayabilir ve güzel bir veda organize etmiş olursunuz. 

2- Soğuk Ambalaj:

Özellikle Mado’dan dondurma alırken eğer uzak bir mesafeye gidecekse dondurma biraz kuru buz ile strafor kutu içine konulan dondurma erimeden 1 saatlik mesafeye yaz sıcağında taşınabiliyor. Sizde bu seçeneği kullanabilirsiniz.


Soğuk paketleme için strafor kutu


Sık sık pikniğe giden herkes bilir orta boy koli büyüklüğünde strafor kutular mevcut bir strafor kutu satın alıp tüm dondurulmuş gıdaları önce bir büyük bir poşetin içene yerleştirip sonra strafor kutuya yerleştirebilirsiniz. Strafor kutuyu hava almayacak şekilde iyice bantlayın. Böylece dondurulmuş gıdaları 24 saat koruyabilirsiniz. Daha uzun sürelerde gıdalar yavaş yavaş çözünmeye başlayacaktır.

Çöpe Gidecek Fazlalıkları Belirleyin

Çöpe gidecekleri belirlerken ilk dikkat etmeniz gereken detay uzun zamandır buzdolabının bir köşesinde duran ve son kullanma tarihi geçmiş olan her şeyi çöpe atın. Özellikle ketçap mayonez ve diğer sosların kullanma tarihlerini kontrol edin bunların çok sık son kullanma tarihleri dolmasına rağmen dolabınızda yer kaplamaya devam ederler.


Buzdolabı içi


Atılacak eşyaları söyle listeleyebiliriz.

- Açılmış aperatifler
- Açılmış dondurulmuş gıdalar
- Ketçap
- Mayonez
- Nar Ekşisi
- Paketi açılmış gıdalar
- Yumurta
- Yarım yoğurt kapları
- Süt
- Açık konserveler
- Çözülmüş etler

Bu fazlalıkları belirlerken sokak hayvanları için güzel bir öğün olacak süt, et ve et türevi gıdaları çöpe atmak yerine bir kapta sokak hayvanlarına sunmak daha doğru olacaktır.

Paketlemeye Başlayın

Artık sadece gidecek eşyalar kaldığına göre paketlemeye başlayabilirsiniz. Mutfak eşyalarını paketlerken çok sayıda poşet kullanın paketleyeceğiniz her cam kavanozu bir poşetin içe koyup poşetin ağzını bağladıktan sonra kağıt ambalajlara sarıp kolilere yerleştirin.

Böylece olası kırılmalarda poşet ekstra koruma sağlayacaktır. Böylece kolideki diğer eşyalara zarar vermesini önlemiş olursunuz. Poşet ile ekstra koruma olmadan yapılan kolilerde kırılma olduğunda diğer eşyalarında zarar görmesi olasıdır. Koliyi kaldırdığınızda altının yırtılması ile içindekilerin düşmesini istemezsiniz. Altı ıslanan koli yüke karşı koyamayacak ve yırtılacaktır. Böyle çok sorun yaşanıyor önleminizi alın.

İçinde sıvı bulunana plastik şişelerin kapaklarının açılıp dökülme riskine karşı bir önlem alın.


Sıvı dolu şişelerin paketlenmesi


Koltuklarım yağ içinde kalmış diye nakliyat firmasına veryansın eden bir müşterimizin kendi paketlemesini yaptığı kolide kırılan zeytin yağı şişesi tüm koltuklara bulaşmıştı. Böyle bir kötü tecrübemizde mevcut bunlardan dersler almaya çalışıyoruz.

Kırılma olasılığı olan çam kavanoz ve şişeleri paketlerken plastik kutu veya büyük tencere içlerini kullanın. Böylece olası bir kırılmada dışarıya herhangi bir sıvı sızma olasılığını çok daha aza indirmiş olursunuz.

Tabak ve Bardakların Paketlenmesi

Bu eşyaların iyi paketlenmesi gerekir, yanlış paketleme ile en sevdiğiniz porselen takımınız bozulabilir. Paketlerken dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri sırayla saymamızda yarar olacağını düşünüyorum.

 1- Orta boy çift oluklu kolileri kullanın
 2- Tabakları tek tek kağıtlara sarın ve koliye dik olarak yerleştirin.
 3- Bardakların içinden daha çok dışlarına kağıt sarmaya özen gösterin.
 4- Koliye bu eşyaları yerleştirmeden önce kolinin altına kırıştırdığınız kağıtları tampon olarak yerleştirin. Ardından önce büyük tabak ve porselenleri yerleştirin. İlk sıra dolduktan sonra her kat ve boşluklara kağıt sıkıştırın. Kolinin üstlerine doğru daha küçük olan eşyaları örnek olarak bardakları yerleştirin.
 5- Koli dolduğunda üst kısımına da kağıt kırıştırarak tampon olarak kullanın. Böylece hem altta hemde üstte tampon bölgeler orta kısımda ise eşyalarınız olacaktır.
 6- Koliyi doldurduktan sonra etiketlemeye özen gösterin. Her tarafına uyarıcı notlar alın ve içindekiler hakkında bilgi verecek şekilde notlar alın.
 7- Kolilerin çok ağır olmamasına dikkat edin. Ağır koli hasarların oluşmasına neden olacaktır.


Tabak ve bardaklar nasıl paketlenir


Diğer Mutfak Malzemelerinin Paketlenmesi

Büyük tencerelerinizin içini koli olarak kullanabilirsiniz. İçine yerleştirdiğiniz ister küçük fincan veya diğer ufak tefek eşyaları yerleştirin. Ardından kapağını kapatın ve ambalaj kağıdına sardıktan sonra tencere kapağını bantlayarak sabitleyin, ardından koliye yerleştirin.

Plastik kap ve diğer eşyalarınızı da kolilere yerleştirin. Plastik kapları ve diğer eşyaları kolilere yerleştirirken bardak ve tabaklar gibi özenmenize gerek yok. Ancak bu eşyaları kolilerken benzer eşyaların bir arada bulunmasına özen gösterin.

Kaşık Bıçak ve çatalları içinde olduğu ayırıcının içinden çıkarmadan direk streç ile sarıp koliye yerleştirebilirsiniz. Böylece yeni evde de çok daha kolay paketlerden çıkarıp dolaplara yerleştirebilirsiniz.


Çatal kaşık bıçaklar nasıl paketlenir

Önerilen Yazı:

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas