Müşterilerimizin Evden Eve Nakliyatta Yaptıkları Yanlışlar


 

Son zamanlarda kendime yeni bir hobi edindim.

Enakliyat’ta yayınlanan müşteri yorumlarını düzenli olarak okuyorum.

Sırf yorum olsun diye klavye tuşlarına rastgele basıp kaydeden müşterilerimiz olduğu gibi kitap gibi uzun yorumlar yazan bize çok değerli geri bildirimler yapan müşterilerimiz çoğunlukta.

Çok keyifli yorumlar olduğu gibi çok üzücü yorumlarımız da maalesef mevcut.

Demem o ki; Enakliyat ile taşınan müşterilerin tüm hikayeleri mutlulukla bitmiyor.

Müşterilerimizin hatasız ve mutlulukla sonuçlanan evden eve nakliyat yapmalarını sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Hemen belirtmeliyim, var olan gücümüz bir yere kadar…

Enakliyat, Evden Eve Nakliyat Sektöründe dördüncü faaliyet yılını sürdürmektedir.

Dört yılda çok mesafe kat ettik.

Ancak biz hala sektörde esamesi okunmayacak bir pazar payına sahibiz.

Hâlihazırda pazar payımız 1% civarında.

Yüzde biri fazla küçümsemeyin ulusal düzeyde 1% fena bir büyüklük değil.

Sorun şu ki, henüz sektörün dinamiklerini etkileyebilecek bir büyüklüğe gelmiş değiliz.

Eğer bu hızla büyümeye devam edersek ve üstümüze yukarıdan bir otobüs düşmezse 2020 de sektörün 10%, 2023’te Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında 25% pazar payına ulaşmayı hayal ediyoruz.

Pazar payımız 10% düzeyine yaklaştıkça bizim kurallarımızın sektörde genel kabul göreceğini ve evden eve nakliyat sektörüne yön vermeye başlayacağımızı düşünüyoruz.

Bu güne kadar üyeliğe kabul ettiğimiz evden eve nakliyat firmalarının önemli bir kısmının üyeliğini verdikleri kötü hizmetten dolayı iptal etmemize rağmen kat ettiğimiz yol yol değil.

Biz bundan sonra da elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Ancak bizim sistemimizde taşınmayı güvenli şekilde gerçekleştirmek büyük ölçüde müşterinin elindedir.

Bizim yönlendirmelerimizi ve evden eve nakliyat araçlarımızı kullanan müşterilerin sürecin sonunda üzülmeleri ihtimali sıfıra çok yakındır.

Uzun bir girizgâh yaptıktan sonra meselenin aslına gelelim.

Müşterilerimiz evden eve nakliyat sürecinde ne tür hatalar yapıyorlar.

Hata #1

Müşterilerimiz ihale başlatırken biraz daha zaman ayırarak eşyalarının taşınma aşamasında fark oluşturacak nitelikte olanlarını tam yazmıyorlar.Bu durumda nakliyatçı eşya az varsayımı ile fiyat veriyor. Az işçi tutuyor, küçük kamyon kullanıyor, eve gelip eşyanın yazılandan çok daha fazla olduğunu görünce maraz çıkartıyor. Son dakikada işin bozulması müşteri için can sıkıcı bir süreçte başa dönmek ve öngörülenden çok daha fazla maliyet ile taşınmak anlamına geliyor.

Hata #2

Müşterilerimizin önemli bir kısmı ihalesine gelen teklifler arasından en ucuz olanına onayı yapıştırıyor. Bu fiyatı veren firmanın yorumlarına ve reytingine bakmadan evinin eşyasını teslim ediyor. Sonuç rezalet olunca da oturup ağlıyor. Bir ihalede nakliyatçı hata ile uzak mesafeli bir şehirlerarası evden eve nakliyat ihalesine 50 TL fiyat vermiş müşteri de onaylamıştı. İnsanın oha.. diyesi geliyor. Bu insanda nasıl bir beklenti mekanizması var. Aklım yetersiz kalıyor. Açık konuşuyorum eğer siz sadece fiyata bakarak ev taşımayı planlıyorsanız Enakliyat sizin için doğru yer değil. Kamyon pazarına gidin bir kamyon kiralayın ve amele pazarından da birkaç amele, al sana ucuz evden eve nakliyat. Diğer yazılarımda çok defa belirttim madem ucuz et aldınız bari yahni için beklentinizi yüksek tutmayın. Enakliyat’taki müşteri temsilcilerimiz sık sık müşterilere onayladıkları ucuz fiyatla kaliteli bir evden eve nakliyat güvencesi veremeyeceklerini ifade ediyorlar. Müşterinin tepkisi ne oluyor. Bildiğini yapıyor.

Hata #3

Enakliyat’ta Yardımcı Araçlar diye bir sayfamız var. Bu sayfada evden eve nakliyat ile ilgili ne ararsanız bulursunuz. Bin bir çeşit dükkânı, mübarek ne ararsanız bulursunuz. Bu sayfamızda güvenli bir evden eve nakliyat için lazım olan bütün araçlar mevcut, kullanımı kolay ve bedava. Müşterilerimiz kullanıyor mu? Hayır.

Evden Eve Nakliyat Araçları

  • Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi

   Kullanımı son derece basit bilgisayar ekranından iki dakikada boşlukları doldurup printerdan çıktı alıyor ve karşılıklı imzalıyorsunuz. Özellikle şehirlerarası evden eve taşınmanız varsa mutlaka bir sözleşmeniz olsun ve taşınmaya gelecek kamyonun plakasını sözleşmeye yazın. Sektörde işi alan firmalar sık sık işinizi ikinci el piyasada komisyon karşılığında başka kamyonculara devredebiliyorlar. Sizin işinizi nakliye defterlerinden almış olan kamyoncunun size iyi hizmet vermesi piyangonun size çıkması kadar yüksek bir ihtimaldir.

  • Taşınma Planı

   Ekrandan sadece verdiğimiz formatı doldurup çıktı alabiliyorsunuz.

  • Eşya Listesi

   Bir evde bulunabilecek tüm eşyaların isimleri yazılı karşısına adetleri gösteren boşlukları işaretleyerek bir eşya listesi oluşturuyorsunuz. Bu listenin bir kopyasını nakliyatçıya verebilirsiniz.

Hata #4

Minareyi çalan kılıfını önceden hazırlar demiş atalarımız. Size kötü hizmet vermeye niyeti olan nakliyat firması da kılıfını önceden hazırlar. Firma sizin taşınmanızı ikinci el piyasada satmayı planlamış ise ilk iş olarak Enakliyat’ı devre dışı bırakmaya çalışır. Firma size şöyle der. Biz Enakliyat’a komisyon veriyoruz. Ayrıca KDV ilavesi var. Sizi Enakliyat’tan ararlarsa biz tanıdığımız bir arkadaşımızla taşındık deyin. Evet, biz evden eve nakliyat firmalarından komisyon alıyoruz. Kimse bizden hilali ahmer yararına çalışmamızı beklemesin. Hem maliyetlerimizi karşılamak hem de ilerde kar etmek için komisyon alırız. Komisyon ödenmesin diye Enakliyat’ı devre dışı bırakmak size etik bir davranış gibi geliyorsa hiç düşünmeyin yapın. Ama işler kötü gidince de bizi aramayın.

Müşterilerimizin yaptıkları bütün hataları bu yazıya sığdırmaya çalışırsam gereğinden fazla uzayabilir.

Diğer yazılarımda bu konulara vurgu yapmayı taahhüt ederek yazıyı sonlandırıyorum.

Sadece bu yazımızdaki yanlışları dahi yapmazsanız taşınma kalitenizi 95% oranında yükseltebilirsiniz.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas