Hangi Nedenlerden Dolayı ve Kaç Yılda Bir Taşınıyoruz?

 


Hangi Nedenlerden Dolayı ve Kaç Yılda Bir Taşınıyoruz?

Beş yıldır evden eve nakliyat sektöründe taşınacak kişiler ile nakliyat firmalarını buluşturan bir pazaryerini (platform) yönetmeye çalışıyoruz. Taşınan müşterilerimizden gelen olumlu yorum ve görüşler bizi daha fazla çalışmaya sevk ediyor. Karşılaştığımız her sorun için çözümler üretmeye çabalıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar evden eve nakliyat ile ilgili yüzlerce içerik yazdık ve yazmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de evden eve nakliyat ile ilgili içerik üretmek konusunda bizden daha iyisi yok, bizden başka bu alana bu kadar fazla kafa yoran olmayınca sorumluluğumuzda artıyor.

İşte bu duygular ile evden eve nakliyat hizmetleri ile ilgili istatistikler topluyor ve bunları analiz edip paylaşıyoruz. Bugün de neden taşındığımızı sorgulayacağız. Enakliyat’tan hizmet alan müşterilerimiz için hazırladığımız birkaç sorudan oluşan bir ankete cevap vermelerini istiyoruz. Bu anketteki ilk soru “Neden taşınıyorsunuz? ” işte bu sorulara verilen cevaplar.


Neden taşiniyorsunuz?


Anketimize 3919 kişi katılmış, bu sayı anlamlı bir veri için yeterli, bu sayı bize grafikteki nedenlerin yüzdelerinin çok fazla değişmeyeceğini söylüyor.

Ankette ikinci olarak sorduğumuz soru da “En son ne zaman taşındınız? ” Bu soruya da verilen cevaplar işte burada…


En son ne zaman taşındınız?


Bu sorumuza daha az kişi cevap vermiş ama 1901 kişide anlamlı bir veri oluşturacak kadar çoktur. Bu verilerden yola çıkarak ortalama kaç yılda bir taşındığımızı çıkarmaya çalıştır ve karşımıza çıkan sonuç.

Her 3,6 yılda bir taşınıyoruz.

Yani neredeyse her 4 yılda bir taşınıyoruz. Bu 3,6 yılı nasıl buldunuz diye sorarsanız biraz matematik ile grafikteki verilerin ağırlıklı ortalamasını hesapladık ve karşımıza 3,6 yıl sonucu çıktı.

Bu istatistikler ile yetinmedik biraz daha araştırma yapmaya karar verdik. Yeni istatistikler için TUİK’in paylaştığı verileri inceledik amacımız Türkiye’de evden eve nakliyat firmalarının potansiyel müşteri sayısını hesaplamak. Bunun için Türkiye’de şehirlerdeki hane sayısına ulaşmak gerekir.

Türkiye’de 22 milyon hane bulunmaktadır. Bu hanelerini 92%’si yani 20 milyon hane şehirlerde bulunmaktadır. Şehirlerdeki hane sayısına ulaşmamızın nedeni köylerde yaşayanların evden eve nakliyat ihtiyaçlarını kendilerinin karşıladığını, yani nakliyat firmasına ihtiyaç duymadıklarını düşünüyoruz.

20 milyon hane halkının da gelir açısından ortalamanın altında olan hanelerin evden eve nakliyat hizmetini nakliyat firmalarından almayacağını düşünüyoruz.

Özetle Türkiye’de 8 milyon hanenin evden eve nakliyat hizmeti için profesyonel hizmet alacağını düşünüyoruz veriler bunu gösteriyor. Yani Enakliyat ve evden eve nakliyat firmalarının potansiyel 8 milyon müşterisi bulunmaktadır. Bu 8 milyon hanenin ortalama 3,6 yılda bir taşındığını varsayarsak bu durumda yılda 2,2 Milyon evden eve nakliyat gerçekleştirilmektedir.

Bu veriler ışığında evden eve nakliyat sektörünün büyüklüğü ₺ 2,3 Milyar olarak değerlendirilebilir. Daha önce yaptığımız hesaplamalar da sektör büyüklüğünü yine ₺2 Milyardan daha fazla olduğunu gösteriyordu bu çalışmada aslında sonuçların tutarlı olduğunu göstermektedir.​

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas