Evden Eve Nakliyat Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar


 

Evden eve nakliyat düşünüldüğü gibi pahalı olan bir hizmet değildir. Üstlenen iş ve sorumluluk düşünüldüğü zaman ve emek yoğun bir iş olması ile gerçekten Türkiye’de bu hizmet uygun fiyatlara veriliyor diyebiliriz. Fiyatları yüksek bulan birçok kişi evini kendi taşımayı deniyor. Aslında harcanan para bir evden eve nakliyat firmasına ödenene çok yakın oluyor. Kamyon kiralamak, eşyaları taşıyacak birkaç kişi bulmak, eşyalar için koli ve paketleme malzemesi derken harcamalar iyice artıyor. Üstelik akşama kadar çalışma ve evin hala yaşanabilir hale gelmemesi cabası… Bu nedenle biz bir profesyonelden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Fiyatları istediğiniz seviyelere çekmek için siz ufak tefek işleri üstlenin ve nakliyat firmasına gün ve saat konusunda yardımcı olun. Göreceksiniz ki firma size en iyi fiyat seçeneklerini sunacaktır.

İşte evden eve nakliyat fiyatlarını etkileyen unsurlar.

1- Yakıt Giderleri


Özellikle şehirlerarası evden eve nakliyat için çok önemli bir gider kalemidir. Ülkemizdeki yakıt fiyatlarının çokluğundan en çok şikâyetçi olan kesimin başında nakliyat sektörü gelmektedir. Şehir içinde ise taşımanın yapıldığı mesafenin çok fazla olmaması yakıt giderlerinin nakliyat fiyatını pek etkilemediğini söyleyebiliriz. Şehir içi evden eve nakliyat için şu soru ile çok karşılaşıyor “Çok yakın bir mesafeye taşınıyorum fiyatı ne kadar etkiler” bu soruya şu örneği verirsek çok iyi anlaşılacağı kanısındayım. Eğer 1km ile 10km lik bir taşınma mesafesini karşılaştırdığımızda oluşacak yakıt gideri farkı sadece 18 TL olacaktır. Görüldüğü gibi şehir içinde yakıt giderleri çok fazla değil.

2- İşçilik Ücretleri


Evden eve nakliyat işinin en zor aşamaları demontaj, paketleme, eşyaları kamyona taşıma, eşyaları yeni eve taşıma ve yeni evde eşyaları istenilen odalara kurmaktır. Bu işlerin hepsini evden eve nakliyat işçileri üstlenmektedir. Dolayısı ile giderlerin büyük çoğunluğu bu emekleri karşılığı onlara ödenen ücretlerdir. 3+1 ev eşyalarını taşımak için en az 4 işçinin çalışacağı varsayılarak oluşacak işçilik maliyetlerini tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

3- Paketleme Giderleri


Eşyaların zarar görmeden taşınabilmesi için paketlenmeleri şarttır. Her evden ortalama 15-40 koli ufak tefek eşyalar çıkar. Ayrıca mobilya ve beyaz eşyalarında paketlenmesi için kullanılan paketleme malzemeleri düşünüldüğünde normal bir paketleme için ortalama 100 -300 TL arasında bir paketleme gideri oluşmaktadır. Harcanacak koli bantları da bu fiyatın içinde olacaktır. Daha iyi ve özenli bir paketleme için nakliyat firmanızdan detayları ve oluşacak yeni evden eve nakliyat fiyatını öğrenerek tercihinizi yapabilirsiniz.

4- Nakliyat Sigortası


Kazalara karşı yapılana nakliyat sigortası da bir gider kalemi olarak yazılabilir. Ortalama sigortanın maliyeti 50 TL kadardır. Yapılan sigorta her ne kadar sadece kaza, yangın veya tüm eşyanın hasar görmesini karşılıyorsa da bu risklere karşı biz nakliyat sigortasının mutlaka yapılması gerektiğine inanıyor ve tavsiye ediyoruz.

5- Hasar Giderleri


Nakliyat firmasının üstlendiği risk gerçekten çok fazladır. Eşyalarınızın taşınırken hasar görmesi halinde firmadan bu hasarlarınızın tazminini isteyeceksiniz. Firmada böyle bir risk olduğunu bildiği için bu riski size nakliyat fiyatı içinde yansıtacaktır. Eşyanın hasar görmesi durumu yeni Türk Ticaret Kanunu ile bir hesaplama mantığına oturtulmuş ve basit bir hesaplama ile ne kadarlık bir ödeme alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Özel Çekme Hakkı olarak isimlendirilen bu hesaplama mantığı zarar gören eşyanın kilogramı başına aşağı yukarı 25 TL li bir ödeme öngörmektedir. Özel Çekme Hakkı ile ilgili daha fazla bilgiyi Özel Çekme Hakkı Nasıl Hesaplanır adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Nakliyat firmalarından tekli alarak birçok firmanın fiyat teklifini karşılaştırmak için Fiyat Teklifi Al formunu doldurun ve teklifler gelmeye başlasın.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas