Mutfağınızı Taşırken İşinize Yarayacak 6 Muhteşem Tüyo

 Mutfak, aslında evimizde ihtiyaçlarımızın bulunduğu bir depodur. Olabildiğince çok eşya ve yiyecek depolamak için duvarlar dolapla kaplıdır. Yemeklerin hazırlandığı tezgâhın altı da depolama alanı olarak kullanılır ve buralar da boydan boya dolap kaplıdır. Sıcak havada çabuk bozulan yiyecekler için buzdolapları ve derin dondurucular yine mutfaktadır. Yiyeceklerin sadece saklanması yetmez bir de bunları pişirecek ocak, fırın ve mikrodalga fırınlara ihtiyaç duyarız bunlar da yine mutfaktadır. Suyu daha kolay ısıtmak için su ısıtıcıları, yiyecekleri pişirmeye daha kolay hazırlamak için mutfak robotları yine mutfakta bulunur. Tabi bir de pişen yiyeceklerin konulacağı tabaklar, yemek için kullanılan kaşık, bıçak, çatal takımları da mutfakta depolanır. Yemek hazır peki nerede yiyeceğiz, evet masa ve sandalyelere de ihtiyacımız var bu mobilyalar da genellikle mutfakta bulunur. Daha sayamadığımız birçok eşya var genel isimleri ile kap kacak olarak anılırlar ve hiç azımsanmayacak sayılara ulaşabilmektedirler.


Hepsi olmasa da mutfakta bulunana birçok eşyayı ve bulunma nedenlerini yukarıda anlattık. Tüm evde bu kadar çok ve farklı eşyanın bulunduğu başka bir yer yoktur. Ayrıca mutfakta bulunana eşyaların geneli “kırılacak ” olarak anıldığı için taşınma sürecinde ekstra özen gösterilmesi gerekli. En kötüsü de sayıları çok olmakla beraber bir de takım kavramına sahiptirler. Nakliyecinin en çok korktuğu kelime “Takım” kelimesidir. Bu kavram birinin bile zarar görmesi durumunda diğerlerinin artık bir kıymetinin kalmadığını anlatır. Takım bozuldu terimi ile açıklanır, bu; eşyalardan birinin kayıp veya kırılması durumudur ve gerçekten kötü bir tecrübedir.

Kötü tecrübeler edinmemek için mutfak eşyalarını paketlerken ve taşıma sürecinde dikkat etmemiz gereken bazı tüyoları paylaşmak istedik.

1- Mutfak eşyalarını kim paketleyecek

Eşyaların başına gelen olası bir kaza durumunda paketlemeyi kimin yaptığı önem kazanıyor. Burada önemli olan nokta kötü paketleme mi hasara neden oldu yoksa kötü taşımam mı? Seçeneklere göre sorumluluğun sahibi belirlenebiliyor. Burada iki durum söz konusu;

a- Eğer eşyaların içinde bulunduğu koli ve paketleme malzemesi dışında yırtık çökme gibi bir durum mevcut değil ise meydana gelen hasar kötü paketleme sorunudur. Örnek olarak kolide bazı bardaklar kırılmış ise ve kolide yırtık, çökme veya bariz bir ezilme yoksa kırılmanın nedeni kötü paketlemedir. Sorumluluk paketlemeyi yapan kişidedir.

b- Eşyanız zarar gördü ve paketlemede bariz hasarlar gözüküyor. Bu durum kötü taşıma ve nakliye sebebi ile meydana gelmiştir. Taşımacı sorumludur.

Bu iki madde böyle birçok nakliyat firmasının sözleşmesinde de var. Enakliyat’ın hazırladığı evden eve nakliyat sözleşmesinde de bu durum açıkça yazmaktadır. Ancak her iki durumda da hem müşteri hem de nakliyeci sorumluluk ona yöneldiğinde çoğunlukla bu sorumluluğu almayı reddediyorlar.

2- Hangi Eşya Nasıl Paketlenmeli

Mutfaktaki her eşya dikkatli ve iyi paketlenmeli çünkü eşyaların çoğu ya kırılmaya karşı hassas yâda elektronik eşya olduğu için daha dikkatli paketlenmelidir.


a- Kırılmaya Karşı Hassas Eşyalar: Bu eşyalar “kırılacaklar” diye de adlandırılır. Kırılacakların mutlaka iyice sarıldıktan sonra kolilere yerleştirilmelidir. Eşyaların sağlam gitmesi için de kolinin biraz kaliteli olmasına özen gösterin. Boşken bile ayakta durmayan bir kolinin içindekileri korumasını beklemek hayalden öte bir şey değildir.


b- Elektronik Eşyalar: Bu eşyaların maddi değeri biraz daha fazladır bu nedenle paketlemelerine dikkat etmek gerekli. İki kez paketleme bu eşyalar için en ideal paketleme yöntemidir. Taşınmadan önce ? 50 alabileceğiniz bir balonlu naylon ruloyla bu eşyaları birkaç kez sarın ve taşınma günü nakliyecinin de kendi paketleme malzemesi ile bu eşyaları tekrar paketlemesini isteyin. Bu yöntemi buzdolabı, çamaşır makinesi, derin dondurucu, bulaşık makinesi için uygulayın. Böylece gönül rahatlığıyla taşınabilirsiniz.

c- Değerli Cam Eşyalar: Özellikle aileden yadigâr veya kristal cam eşyalarınızı paketlerken kolinin yerine tencere içlerini kullanmanızı öneriyoruz. Evdeki tencere içlerine bu eşyaları ambalaj kâğıdıyla sardıktan sonra yerleştirin ve tencerenin kapağını yerleştirdikten sonra tencereyi de kâğıtla sarın ve kapağı açılmayacak şekilde bantlayın.

3- Buzdolabınıza Özen Gösterin

Taşınmaya bir gün kala buzdolabınızı boşaltın fişini çekin ve içini iyice temizleyin. Kapılarını belli bir süre açık bırakın. Taşınma sabahı tam olarak hazır olmasını sağlayın. Buzdolabını iki kere paketleme yapılmasını öneriyoruz. İlk paketlemeyi siz de yapabilirsiniz bu daha güvenli bir taşınma demek. Alacağınız bir balonlu naylon ile dört beş kez sarın ve nakliyat firmasının da tekrar paketlemesini isteyin.

Buzdolabını dik olarak taşıyın, yan yatırarak taşımayın taşınma sonrası bir saat bekledikten sonra fişini takın. Tekrar bir temizlik yaptıktan sonra kullanabilirsiniz.

4- Taşınacak Yiyecekler Nasıl Paketlenir

Özellikle cam kavanozlardaki yiyecekleri paketlerken önce bir poşetin içine koyup bağladıktan sonra bu kavanozları koli yerine mutfaktaki plastik kaplar içine yerleştirdikten sonra isterseniz tekrar kolileyebilir veya bu plastik kaplar içinde taşımasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu kavanozların kırılması sonucu kamyon içindeki diğer eşyalarınız zarar görmesin.

5- Tüp ve Benzeri Tehlikeli Eşyaları Taşımayın

Bu eşyaların taşınması yasaktır. Taşınması durumunda olası bir kaza sonucu oluşan zararlar size mal edilebilir. Türk Ticaret Kanunu ilgili maddelerinde bu eşyaların taşınmasının yasak olduğunu bildirmiş ve taşınması durumunda sorumluluğun eşya sahibinde olduğunu belirtmektedir. İşte ilgili madde:

VI - Tehlikeli eşya

MADDE 861- (1) Tehlikeli eşya taşınacaksa gönderen, taşıyıcıya zamanında açık, anlaşılabilir içerikte ve yazılı şekilde, tehlikenin türü ve gerekiyorsa alınması gereken önlemler konusunda bildirimde bulunmakla yükümlüdür.

(2) Taşıyıcı, eşyayı teslim alırken tehlikenin türünü bilmiyorsa veya kendisine herhangi bir bildirimde bulunulmamışsa, gönderene karşı herhangi bir tazmin yükümlülüğü doğmaksızın, tehlikeli malın boşaltılmasını, depolanmasını, geri taşınmasını veya gerektiğinde imhasını ve zararsız duruma getirilmesini ve bu önlemler sebebiyle gerekli giderlerin karşılanmasını, gönderenden isteyebilir.

6- Etiketleme

Paketlediğiniz kolilerin içindekileri ve nasıl taşınacağı ile ilgili dikkat çekici etiketler yapıştırın. Böylece nakliyeci hangi kolide ne olduğunu, nasıl taşıyacağını ve kamyonda nasıl istifleyeceğini bilir. Yine Türk Ticaret Kanununda ilgili madde:

Ambalaj ve işaret

MADDE 862- (1) Eşyanın niteliği, kararlaştırılan taşıma dikkate alındığında, ambalaj yapılmasını gerektiriyorsa, gönderen, eşyayı zıya ve hasardan koruyacak ve taşıyıcıya zarar vermeyecek şekilde ambalajlamak zorundadır. Ayrıca gönderen, eşyanın sözleşme hükümlerine uygun şekilde işleme tabi tutulabilmesi için işaretlenmesi gerekiyorsa, bu işaretleri de koymakla yükümlüdür.

Sizin için hazırladığımız etiketleri kullanabilirsiniz. Taşınırken Koliler İçin Uyarı Etiketleri yazımızı da inceleyebilirsiniz. Etiketleri de aşağıdaki linkten indirip kullanabilirsiniz.


Artık taşınmaya hazırsanız sizin için nakliyat firmalarından 2 dakikada 10`dan fazla? teklif toplamaya ne dersiniz?

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas