Limonu Temizlik İçin Kullanmanın 10 Akıllıca Yolu

 
Ne kadar yararı var saymakla bitiremeyeceğimiz, turunçgillerin şahı desek kimsenin hayır demeyeceği, nanenin onsuz yetim kalacağı, iki damla ile çaya farklı bir hava katan efsaneden evet limondan bahsediyoruz. Limonun o kadar faydasının yanında temizlik içinde süper yetenekli olduğunu biliyor musunuz? İşte limon kullanarak yapacağınız 10 akıllıca temizlik yöntemi…


1- Mikrodalga Fırını Temizlemek

Evet, mikrodalga fırını nasıl temizliyorsunuz? Kimyasal temizleyiciler le mi? Hemen unutun o yöntemi işte size doğal ve limonlu bir temizlik önerisi.

Birkaç limonu ince ince doğrayın ve cam bir kaba koyun kabı yarıya kadar su ile doldurun. Bu kabı mikrodalga fırının içine koyun ve fırını 5 dakika çalıştırın. Fırının her tarafı limonlu suyun buharı ile ıslandıktan sonra fırını kapatın ve limonlu su kabını fırından alın ve kuru bir bez ile fırının içini kurutarak temizleyin. Artık kimyasal yöntemleri unutun. Limonlu yöntemler her zaman daha sağlıklıdır.


mikrodalga fırını limonla temizlemek


2- Bardaklardaki Su Lekelerini Nasıl Giderirsiniz

Birinci yöntem lekeleri doğrudan yarım limon ile ovun. Alternatif yöntem ise bulaşık süngerine yarım limonu sıkın ve sünger ile bardakları hafifçe yıkayın ve su ile durulayın. Artık o çirkin su lekeleri bardaklarınızda olmayacaktır.

3- Buzdolabını Kötü Kokulardan Gidermek

Bir süngeri limon suyu ile iyice ıslatın ve süngeri bir fincanın içine koyun. Ardından bunu tüm gece buzdolabınızda bekletin. Sabah buzdolabınız sizi taze kokular ile karşılayacaktır. Sadece bir limonu ikiye ayırıp koymayı tavsiye edenler de var. Bu çok başarılı sonuçlar vermiyor. Ama limon suyuna doymuş bir sünger daha sağlıklı sonuçlar veriyor.

4- Cam ve Aynalar İçin Temizlik Spreyi Hazırlama

Bir yemek kaşığı beyaz sirke ile iki yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Bir bardak sıcak suyu (kaynar olmasın) bu karışıma dökün. Bu karışımı iyice karıştırın ve sprey kutusuna koyun artık cam ve ayna temizleyiciniz hazır.

5- Fayans Aralarını Kirlerden Nasıl Arındırırsınız

Fayans derzlerine limon suyunu dökün ve 10 dakika kadar bekledikten sonra eski bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu yöntemle derzlerden çıkaramayacağınız hiçbir leke kalmayacak.

6- Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir

Bir kupaya birkaç limonu sıkın ve bulaşık makinesinin en alt rafına limon suyu dolu kupayı koyun. Bulaşık makinesini durulama programında çalıştırın. Bu işlemi hafta da bir kez gerçekleştirin böylece bulaşık makineniz her zaman güzel kokacaktır.

7- Kesme Tahtasındaki Lekeler Nasıl Giderilir

Biraz iri taneli tuzu kesme tahtasına yayın ve yarım limon ile tuzları bastırarak tahtayı ovalayın. İyice ovaladıktan sonra lekelerin yüzeye çıkması için 5 dakika bekleyin ve kesme tahtasını ılık su ile durulayın.


Keme tahtasını leklerden temizlemek


8- Su Isıtıcılardaki Kireçleri Nasıl Giderirsiniz

Birkaç limon sap kısmını kesin ve su ısıtıcının içine koyun ve üzerine su ilave edin ve kaynatın. Sabaha karar bekletin. Sabahleyin bu karışımı tekrar kaynatın. Hemen ardından hızlıca soğuk su ile durulayın. Isıtıcınız sabah çayınız için hazır.

9- Pas Lekelerini Nasıl Temizlersiniz

Bir yemek kaşığı limon suyu ile iki yemek kaşığı tuzu karıştırın ve bir macun kıvamında paslı yüzeye sürün. Birkaç dakika sonra eski bir diş fırçası ile paslı yüzeyi fırçalayın ve paslı yüzeylerden kurtulun.

10- Tava ve Tencerelerinizi Limonla Nasıl Temizlemeli

Bol miktarda tuzu tencerenize serpin ve yarıya böldüğünüz bir limonla tencere ve tavalarınızı iyice ovalayın. Ovalama sonrası tava ve tencerelerinizi sıcak su ile durulayın. Tencere ve tavaların iyice parlamasını istiyorsanız durulama sonrası kuru bir bez ile kurutmaya özen gösterin.

Evinizde temizlik denince aklınıza çamaşır suları, kireç çözücüler ve diğer bilimum paketli kimyasallar yerine limon gelsin.

Limon size, mutfağınıza ve temizlik yapmak istediğiniz her yere iyi gelir, üstelik temizlik sonrası serinlemek için limonata da yapabilirsiniz :) Eğer bu yöntemlerden herhangi birini deneyip olumlu sonuç alırsanız artık limonu temizlikte alışkanlık haline getirin ve paketli kimyasalları daha az kullanmaya çalışın. Çünkü bu dünyamız için daha sürdürülebilir bir yöntem.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas