İstinye'ye Taşınmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 Osmanlı devletinden önce ismi Steina olan İstinye, Sarıyer ilçesinin parlayan bir bölgedir. Çevresi doğal güzellikler, canlı şehir yaşamı ve huzurlu mekânlar ile doludur. Bir Sarıyerli olmak istiyorsanız İstinye’nin en güzel semtlerinden biri olduğunu unutmayın. İstinye’ye taşınmak için Enakliyat ile nakliyat firmalarından kolayca fiyat teklifi alarak rahat taşınabilirsiniz.

Enfes Boğaz Manzarası

İstinye boğazın enfes manzarası ile insanı kendine çekiyor. İstinye’de deniz kıyısında manzaraya karşı bir kere çay içen bir insan, bir daha bu manzara ve keyfi unutmaz derler. Çünkü İstinye’yi diğer boğaz manzaralarından ayıran bir rahatlık ve samimiyet vardır. Boğazın o muhteşem huzurunu hissedeceğiniz birçok farklı mekânı İstinye’de bulabilirsiniz. Boğaza karşı geçireceğiniz birkaç dakika size gün içinde yaşadığınız tüm stresi unutturacaktır.

Zengin Tarihi

"Bin parça gemi alır büyük limanı vardır. Han ve medrese yoktur. Bağ ve bahçesi çoktur. Ahalisinin fukaraları bahçıvan ve balıkçıdır. Liman burnunda bir misafirhanesi vardır. Limanı rüzgârdan emindir."

Evliya çelebi İstinye’yi bu sözler ile özetlemiş. İstinye hala ilk günkü dokusunu koruyan semtlerden biridir. Her köşede bir tarih ile karşılaşmanız mümkün. İstanbul olan yoğun göçe rağmen çok fazla değişmeyen ve her zaman Avrupa Yakasının gözde semtlerinden biri olarak kalmıştır. Bu 18. Yüzyılda da böyleydi şimdide…

İstinye Park

Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezi İstinye Park ile ailecek katılabileceğiniz birçok aktivite yanı başınızda bulabilirsiniz. Alışveriş yapmanız için büyük bir marketi, en güncel filmleri izleyebileceğiniz sinema ve birçok farklı organizasyon seçeneği ile sosyal hayatınız hiç olmadığı kadar haraketlilik kazanacaktır. Her ihtiyacınızı tek bir çatı altında bulma imkânı sunan İstinye Park İstanbul dört bir köşesinden ziyaretçi çekmektedir.

Ulaşım Kolaylığı

İstinye’den Sarıyer merkeze veya diğer semtlere ulaşım için birçok ulaşım seçeneğinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Hacı Osman Metro İstasyonu ile İstanbul’daki birçok ilçeye metro ağı ile ulaşabilir. Metro ile Metrobüs ağına birkaç durak sonra bağlanarak dilerseniz İstanbul’un diğer ucuna trafiğe girmeden ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda taksi, dolmuş ve otobüs seçenekleri de İstinye'den ulaşım sağlama konusunda oldukça önemli. Bu sayede kendinizi şehrin her yerine yakın hissedebilirsiniz. Dolmuşla Beşiktaş'a kolayca ulaşabileceğiniz İstinye, iş merkezlerinin yoğunluğu ile bilinen Maslak'a da oldukça yakın. Eğer Maslak'ta çalışıyorsanız işinize en kolay gidip gelebileceğiniz semtlerden biri İstinye'dir.

Eğitim

İstinye Üniversitesi hiç duydunuz mu? Evet, İstinye semtinin artık bir üniversitesi de var. Henüz genç bir üniversite olsada semt ismi ile kurulan ilk üniversite olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi de bu semtin yanı başında sayılır. Üniversite’nin imkânlarından da daha kolay yararlanacağınız anlamına gelir. Ayrıca Koç Üniversitesinin de bir kampüsü İstinye de bulunmaktadır.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas