İş Hukukuna Göre Taşınma İzni ve Detayları

 ​Yeni bir ev aldınız ya da kiraladınız. Yeni evinizde, yeni bir hayata "Merhaba!" demek için günleri sayıyorsunuz. Ama yapılması gereken o kadar çok şey var ki. Üstelik, fatura aboneliklerinin yeni adrese nakledilmesi gibi iş saatlerinde halledilmesi gereken işler de cabası. Peki, yalnızca hafta sonu tatillerinizde bütün bu işleri nasıl halledebileceksiniz?

İster satın almış, ister kiralamış olun yeni bir eve taşınmanın telaşı, taşınma öncesi ve sonrası yapılacak işler öyle bir ya da iki güne sığacak, hafta sonu içinde hallolacak işlerden değildir.


Evden eve nakliyat


Şöyle bir kabaca düşünecek olursak; eşyaların toplanması, paketlenmesi, elektrik, su, telefon gibi tüm faturalı aboneliklerin yeni adrese nakli, yeni evdeki eksiklerin tamamlanması ihtiyaç varsa tadilatının yapılması, taşınma, yerleşme sayılabilir. Okullarının değiştirilmesi gereken çocuklarınız da varsa durum ayrı bir felaket haline dönüşebilir. Daha önce taşınma deneyiminiz olduysa, bu süreçte hesap edilmeyen ve zaman alan pek çok uğraşılması gereken detayın çıktığını da bilirsiniz. Eğer bir yandan da çalışıyorsanız bütün bu işleri tamamlayabilmek için akla karayı seçer, iş yerinizle problem yaşayabilirsiniz.


Taşınma izni ve detayları


Son yıllarda kentsel dönüşüm, değerlenen bölgelerde kira rayiçlerinin artması, gayrimenkul sektörünün gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle evini taşıyan insan sayısında ciddi bir artış gözlemlenmekte. Evlerini taşıyan insanların önemli bir yüzdesinin bir şirket adına çalıştığını var sayarsak, bu da çok fazla kişinin taşınma döneminde belli bir süre izin alması gerekliliği anlamına gelir.

Taşınma İzni Kullanabilir misiniz?

Peki çalışanlar için bir taşınma izni yok mudur? Esasen İş Hukuku’nda ev taşıma izni olarak düzenlenmiş bir izin türü yer almıyor. Ancak 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 55/j maddesine göre ücretli veya talebinize bağlı olmak üzere ücretsiz izin kullanmanız mümkün.
4857 Sayılı İş Kanunu’nda izin uygulaması hakkında; İş Yasası’nın 55/j maddesi işverence verilecek diğer izinleri kanun kapsamına almıştır. Buna göre işverence gerek hizmet sözleşmesi gerekse toplu sözleşme ile kararlaştırılacak (taşınma, doğum için erkeğe verilen izin gibi) durumlarda da işçinin izne gönderilmesi gereklidir. Bu durumda da işçinin tüm aylık ücret ve diğer mali haklarından kesintisiz faydalandırılmaya devam edilmesi öngörülmüştür.

Bu durumda işvereniniz ile durumunuzu paylaşarak izin kullanmayı talep edebilirsiniz. Bu sayede en azından iş saatleri içinde resmi kurumlarda yapılması gereken tüm işler ve tamamlanması gereken eksiklerle rahatlıkla ilgilenebilir, yeni evinize gönül rahatlığı ile zaman ayırıp dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Hatta belki dostlarınızı davet ettiğiniz keyifli bir yeni ev partisi yapmaya bile zaman kalır, ne dersiniz?

Taşınma İzni Nasıl Alınır Güzel Bir Örnek

Taşınma için tavsiye almak üzere arayan bir arkadaşıma hafta sonu taşınma hafta içi bir gün daha iyi olur hem fiyat açısında hemde nakliyat firması yoğun olmaz rahat taşınırsın önerisinde bulunmuştum. Ancak arkadaşım patrondan hafta içi izin almanın kolay olmadığını yinede şansını deneyeceğini söyledi. Birkaç gün sonra tekrar görüştüğümüzde çarşamba günü taşınacağını söyledi. Bende nasıl izin aldığını sordum.

Hikaye şöyle gerçekleşmiş. Patrondan hafta içi bir gün için izin isteyince patronu hafta sonu taşınmasını tavsiye etmiş. O halde elektrik, doğal gaz ve su abonelik işlemleri için ne zaman izin vereceğini sormuş. Tabi bu işlemleri hafta sonu gerçekleştiremiyor. Sonra şu teklifi sunmuş patronuna hem taşınma hemde abonelikleri halletmek için hafta içi bir gün izin vermesini istemiş ve patrondan izni koparmış.

Eğer taşınıyorsanız Perşembe, Cuma veya Pazartesi günü izin alabilirseniz en ideali bu olsa gerek izin gününüzü hafta sonu ile birleştirerek rahat bir taşınma süreci geçirebilirsiniz.

Taşınmak için En İyi Gün yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas