Evden Eve Nakliyat Sırasında En Çok Hasar Gören Eşyalar

 Taşınmak, ailece yapılan acil durum planları ve koordinasyon toplantıları ile başlar gidecekler ve atılacaklar belirlenir ve süreç devam eder gider. Taşınma sürecinin en sevilmeyen, nahoş, can sıkıcı kısmı bir eşyanın zarar görmesidir. Onca emekle taşınan eşyanın kullanılamaz hale gelmesi çok farklı duydular yaşatır. Kimse taşınma sürecinde eşyaların zarar görmesini istemez peki eşyalar neden zarar görür.


Taşınırken en çoh hasar gören eşyalar


İşte en çok hasar gören eşyalar

1- LCD TV
2- Aynalar
3- Masa Ayakları
4- Gardırop
5- Koltuk Takımları
6- Yemek Takımları
7- Çamaşır Makinesi
8- Buzdolabı
9- Avize
10- Orta Sehpalar
Bonus- Çiçekler

Eşyalar Neden Hasar Görür

1- Yanlış Paketleme
2- Yanlış taşıma
3- Eşyadan kaynaklı sorunlar
4- Tüm eşyaların bir kamyona yüklenmesi

Yanlış Paketleme

Paketlemenin yerli olmaması nedeniyle eşyaların hasar görmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunu başlıca nedenleri taşımayı yapan nakliyecinin ne kadar eşya taşıyacağını bilmediği için elindeki paketleme malzemesinin yeterli olup olmayacağını bilmemesi. Her yazımızda ve görüşmemizde taşınmanın ilk adımı eşya listesi hazırlamak olmalı diyoruz. Bu eşya listesini nakliyat firmanız ile paylaştıktan sonra nakliyat firması ne kadar eşya olduğunu bilir ve bu doğrultuda hazırlıklar yapabilir.

Bazen işin çabuk bitmesi istendiği için paketleme pek önemsenmez ve basit paketleme çözümleri ile taşıma gerçekleştirilir. Bazen sadece streç ile eşya sarılır ve taşınır.

Tabi, her zaman paketlemeyi nakliyat firması yapmıyor. Mutfak eşyalarını çoğunlukla taşınana kişi paketler. Burada da doğru malzemenin ve doğru paketleme yönteminin izlenmesi çok önemli.

Yanlış Taşıma

Eşya taşıma konusunda deneyimsiz biri eşyanın nasıl taşınması gerektiği neresinden tutulması gerektiğini bilmez. Yanlış bir hamle ile taşınmak istenen eşyanın bir parçası elinizde kalabilir. Özellikle artık tüm mobilyaların sunta dan yapıldı dikkatte alınırsa evimizde hassas taşıma gerektiren birçok eşya var.

Demontaj yapılması gereken eşyaları üşenip olduğu gibi taşımakta eşyaya zarar verir. Yeni evde o eşya artık eskisi gibi dik durmayabilir yalpalayan bir eşyayı da kimse evinde istemez. Deneyimli bir nakliyeci bu konuda daha dikkatli davranacaktır.
Yanlış taşımaya en iyi örnek buzdolabı verilebilir. Buzdolabı üreticileri dik taşınması gerektiğini yanı üzere yatırmanın buzdolabına zarar vereceğini söylerler. Bu önerilerin farkında olmayan bir nakliyeci taşınmadan sonra sizi çalışmayan bir buzdolabı ile bırakabilir.

Eşyadan Kaynaklı Sorunlar

Uzun yıllar evin bir köşesinde görevini yerine getiren bir eşya zaman içinde yıpranır ve taşıma günü taşınması için yerinden kaldırmak için uygulanacak kuvvete dayanmayabilir. Böyle eşyalar taşınma sürecinde çok fazla soruna neden olmaktalar. Zaten artık ömrünü dolduran bu eşyalar hasar görmesinin sorumluluğu nakliyeciye yüklenir. Nakliyecinin bir kusuru olmasa bile…

Tüm eşyaların Bir Kamyona Yüklenmesi

Evdeki tüm eşyaların bir kamyona yüklenmesi ve yeni eve kadar bu şekilde yol alınması da eşyalarda hasarlara neden olmaktadır. Çünkü birçok eşya üst üste konulur ve seyir halinde iken yoldaki çukur ve setlerden her geçişte bu eşyalar sarsılır ve birbirlerinin üzerlerine yük bindirirler. Taşınma sürecindeki bu hareketlilik iyi bir paketleme yapılsa bile eşyaların zarar görmesine neden olabilir.
Eşyalarım üst üste konulmasın derseniz de daha fazla kamyona ihtiyacınız olacak her ekstra sefer ve kamyon için ödeme yapmanız gerekecek. Bu da taşınmamanın çok pahalı olmasına neden olmaktadır.

Buradaki yapılacak en iyi şey eşyaların iyi bir paketleme yapılarak taşınması ve bu taşımayı tecrübeli bir nakliyecinin yapmasıdır. Tecrübeli nakliyeci tanımını şöyle açıklayabiliriz “müşterilerine kaliteli hizmet veren nakliyeci” bunu da öğrenmenin en iyi yolu nakliyecinin müşteri yorumlarını okuyup öyle karar vermek olmalı. Diğer seçimler hep büyük riskler içerir.

Taşınma Sonrası Çiçekler
Taşınma sonrası çiçeklerinizde solma veya herhangi bir dalı da veya gövdesinde deforme olmasa bile, birkaç gün sonra çiçeklerinizin yavaş yavaş solduğunu görebilirsiniz. Taşınma sürecinde gözünüz gibi baktığınız çiçeklerinizi doğru paketleyerek yeni evinizi de onların güzellikleri ve kokuları ile süsleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas