Evde Yalnız Yaşayanlar İçin 12 Güvenlik Önlemi

 “Evde Tek Başına” filmindeki Kevin’i yenmek için uzmanından ev güvenliği için tavsiyeler.

Evde yalnız yaşamanın yararları da vardır. Sabah banyo ve tuvalet kuyruğuna girmek zorunda kalmazsın. Televizyonun kumandası hep sende olur. Evde pantolon giyme zorunluluğun yoktur. Ancak bazı kötü yanları da vardır, güvenlik ve güvende olma duygusu küçümsenecek bir şey değildir.

Rakamlar Türkiye’de 3.1 milyon kişi yalnız yaşıyor diyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre yalnız yaşayanların oranı her geçen yıl artıyor. Özellikle büyük şehirlerde daha hızlı bir artış gözlenmektedir. Türkiye’de yalnız yaşayanlar nüfusun yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Bu söyleyeceklerim iç karatıcı ve haksızlık gibi gözükebilir, ama evde yalnız yaşadığınızı bilen kötü niyetli kişiler için siz ve eviniz en iyi hedeftir. Bu yalnız olduğunuzda sizin hırsızlar ve gaspçılar için kolay bir av olduğunuzu düşündürdüğü için mantıklı geliyor. Tabi eğer iyi düzeyde tekvando ve kung fu bilmiyorsanız.

Yalnız yaşayan birçok insan evini suçlulara karşı daha güvenli bir hale getirmek için vakit ayırmıyor. Sadece evde tek yaşayanlar değil, herkesin evini daha güvenli hale getirmek için çaba sarf etmesi gerekir. Olası senaryolara karşı nasıl önlemler alabilirim diye evinizi baştan aşağıya incelemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle evde yalnız yaşayanlar daha şüpheci olmalıdır.

Evde yalnız yaşama özgürlüğünü artırmayı amaçlıyorsanız sizin için sıraladığımız aşağıdaki güvenlik önlemlerini dikkate almanızı istiyoruz.

Yeterli ve Doğru Işıklandırma

Aydınlatma büyük bir güvenlik faktörüdür. Özellikle dış aydınlatma davetsiz misafirler için büyük bir caydırıcı olarak rol oynamaktadır. Ancak bu ışıkların yirmi dört saat yanık kalması hırsızları kendine çekecektir. Çünkü bu evde kimsenin olamadığı veya uzun zamandır kimsenin uğramadığı bir ev izlenimi doğuracaktır.

İç aydınlatmanın da sürekli açık olması aynı izlenimi doğuracaktır. Evinizde karanlıkta kalacak odalar olmasın ayrıca evin büyük kısmını aydınlatacak tek ana bir kumanda olması size daha fazla koruma getirecektir.

Geceleyin evin tüm ışıklarını açık bırakmayın. Yaşadığınız oda ve koridor o an için açık olursa daha doğru olacaktır. Eğer doğalın dışında bir durum var ise davetsiz misafirler durumu kolayca anlayacaktır.

Akıllı Işıklar ve Sensörler Edinin

Harekete duyarlı aydınlatma ürünleri veya zamanlayıcı ışıklar işgalcilerin kafasını karıştırıp evden uzaklaştırabilir. Harekete duvarlı gürültü çıkaran sensörler de güvenliğin bir parçası olabilir.

Pencerenin önüne veya kapı girişlerine koyabileceğiniz ve bunların açılması ile gürültü çıkaran ufak sensörler mevcut bunlarda davetsiz misafirleri henüz evin girmeden kovabilecek basit ürünlerdir. Bu ürünler ile bir güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz.

Kevin McCallister Gibi Olun


Evde tek başına


Evde Tek Başına filmini izlemişsinizdir. Eğer sizde evde yalnız yaşıyorsanız bu filmi komedi filmi olarak değil. Güvenlik adına neler öğrenebilirim diye tekrar izlemelisiniz. Işıklandırma ve sensörler yardımcı olabilir birde daha basit hileler vardır.

Özellikle genç bir kadın iseniz kapınızın önüne 44, 45 numara bir erkek ayakkabısı koymanız bile davetsiz misafirleri kaçırabilir.

Ayrıca eğer eviniz müsait ise köpek beslemeyi de düşünebilirsiniz. Biraz iri bir köpek her zaman daha iyi olur. Bu köpek bile hırsızları evinizden uzaklaştırabilir.

Kapı Kilitlerini Değiştirin

Taşındığınız evin kilitlerini değiştirmeyi ihmal etmeyin. Kilitleri değiştirirken mutlaka kaliteli kilitleri tercih edin. Çoğu insan yeni taşıdığı evin kilitlerini değiştirmeyi ihmal ediyor. Özellikle eğer yeni yapılmış evlere taşınıyorsak büyük çoğunluk kapı kilitlerini değiştirmiyor.

Kilitleri ev sahibiniz değiştirmiş ve size tüm anahtarları veriyorsa bile güvenlik uzmanları yine de bu kilidi değiştirmenizi tavsiye ediyorlar.

Kapı Güvenliği

Kapı güvenliği


Kapılar siz ve kötü niyetli kişiler arasındaki en önemli güvenlik önlemidir. Bu nedenle kapının sağlam olması çok önemlidir. Kapının arkasında bulunan askı ve sürgü sistemleri tek başına yeterli değildir. Kapının gerçekten güvenliği sağlıyor olması önemlidir.

Ülkemizde kapıların çoğu evin içine doğru açılıyor. Aslında bu büyük bir güvenlik açığıdır. Böyle kapılar dışarıdan daha kolay açılır. Bu nedenle hırsızlar kapalı kapıları iki dakikada açabiliyor isterse çelik kapı olsun.

Eğer kapıyı değiştirmeyi düşünüyorsanız kapının merdiven boşluğuna doğru açılmasını isteyin.

Kapınızı Kilitlemeyi İhmal Etmeyin

Kapınızı her zaman kilitli tutun. Kısa bir süreliğine dışarıya çöp atmaya bile çıkarken kapınızı kilitledikten sonra çıkın.

Hırsızların günün her saatinde bir tehlike olacağını unutmayın. Gün içinde bile evde iken veya dışarı çıkarken her zaman kapınızı kilitleyin.

Pencere Kilitleri


Pencere kilitleri


Tüm pencere kilitlerini kontrol edin. Çünkü bazı kilitler yeterli güvenlik sağlayacak şekilde monte edilmemişlerdir. Tüm kilitlerin konumlarını kontrol edin ve güvenlik sağlamayacak şekilde montaj edilen kilit dillerini çıkarıp yeniden konumlandırın.

Ben pencere kilitlerinin yanlış monte edildiğini evime hırsız girdikten sonra pencere üreticilerinden öğrendim ve tavsiyeler aldım. Üzülerek söylüyorum ki pencereleri öğle monte edenler de onlar.

Resimde görüldüğü gibi kilidin onu tutacak parcanın altına tam olarak girmediği görülüyor. Böyle birdurumda bu pencere kolayca açılacaktır. Daha fazla bilgi ve görsel için eve yerleşmeden önce dikkat etmeniz gereken güvenlik önlemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Çoğu hırsız eve kapıdan değil pencereden girmektedir. Üst katlarda oturuyor olmaya güvenmeyin. Benim evim de ikinci katta idi bir sabah uyandığımda pencereye yaslanan merdiveni gördüğümde çok geç olmuştu. Bu olaydan sonra pencere kilitlerimi kontrol ettim gördüğüm durum tam olarak hırsızlığa davetiye idi.

Güvenlik Sistemi

Evde yalnız yaşayanlar için evde bir güvenlik sisteminin olması çok önemlidir. Güvenliğiniz için bir miktar para harcamayı ihmal etmeyin.

Eğer gerçekten güvenlik sistemi için yeterli bütçeniz yoksa sahte güvenlik kameralarını tercih edebilirsiniz bu kameralar bile hırsızları kaçırabilir.

Güvenlik etiketlerinin de bir caydırıcılığı vardır. Kapı girişine veya kapı üstüne “Bu ev … güvenlik sistemi ile izlenmektedir ” gibi bir etiket bile iş görebilir.

İnternet Ve Sosyal Medyayı Akıllıca Kullanın

Durumunuzu veya yakın zamanda planladığınız tatilleri sosyal medyadan paylaşmayın. Eğer sosyal medyadan sürekli nerede olduğunuzu paylaşıyorsanız kötü niyetli kişiler bu bilgileri sizin aleyhinize kullanacaklarıdır.

Mahallenizdeki komşularınızı sosyal medyadan takip edin. Böylece çevrenizde olan yasa dışı durumlardan haberdar olabilirsiniz. Eğer mahallede bir eve hırsız girdiyse birkaç gün daha dikkatli davranın.

Sosyal medyada ve internet sayfalarınızda ev adresinizi paylaşmayın.

Komşularınızı Tanıyın

Komşularınız ile iyi bir ilişki kurun. Böylece bulunduğunuz bina ve mahalle daha güvenli olacaktır. Bina dış kapılarını hırsızlara genellikle diğer ev sahipleri açar. Herhangi bir zile basan kötü niyetli kişi sallama bir isim ile kapıyı açmaya çalışır. Eğer komşularınızı tanıyorsanız bunu sorgular ancak tanımıyorsanız kapıyı açama ihtimaliniz yüksek.

Komşularınız ve çevrenizi tanıyorsanız, bir eve yabancı birinin girdiğini siz veya komşularınızdan biri görürse bunu polise bildirebilir. Birbirinizi tanımıyorsanız hırsıza yardım etme durumunda bile kalabilirsiniz. Bu nedenle komşuları tanımak önemli bir güvenlik önlemidir.

Burnunuzu Telefonunuzdan Kaldırın

Durumsal farkındalık büyük bir savunmadır. Bu nedenle yüksek sele müzik dinlemeyi ve internette takılmayı çok fazla uzatmayın. Kafanızı uzun zaman telefonunuzdan kaldırmaz iseniz çevrenizde yaşanıp olanlardan haberdar olamazsınız.

Sadece dikkat bile sizi birçok olumsuz durumdan koruyacaktır.

Psikoloji İşin Yarısıdır

Kişisel güvenlik büyük bir savunmadır, siyah kuşağınız var diye her durumun içe atlamayın. Kişisel güvenliğiniz öncelikleriniz arasında olsun.

İnsanların çoğu yaşanacak kötü durumların kendi başlarına gelmeyeceğini düşünür ve önlem almazlar. Sorgu polislerin bu durum için güzel bir sözleri var. “Sizin başınıza gelene kadar her zaman başkasının başına gelir .”

Sürekli paranoya halinde olmayın asıl sız ihbarlardan kaçının. Sürekli paranoya halinde ikide bir, bir olay yaşandı diye ortalığı aya kaldırırsanız, belli bir süre sonra yaşanacak gerçek bir durumda bile size kimse inanmayacak ve yardıma gelemeyecektir.

Gereksiz yere asılsız ihbarlarda bulunmayın böyle bir durumda polisler bile sizi kara listeye ekleyip taleplerinizi görmezden gelebilir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas