Yeni Bir Yere Mi Taşınıyorsunuz? Çevrenizdeki Bu Detayları Keşfedin!

 


Farklı bir şehre yeni bir iş için mi taşındınız, yâda zorunluluktan mı yerinizi değiştirdiniz? Yeni bir yere yerleşmek için sebep ne olursa olsun, sizin için en uygun olan çevre ve komşular bulmalısınız. Taşınmadan önce bazı genel geçer detayları dikkate alarak yeni bir ev seçmelisiniz. Sürprizler başınızı ağrıtmasın…


Yeni Şehrin Hava Koşulları


Şehir içi evden eve nakliyat için hava değişimini pek fark etmezsiniz. Ama eğer yeni bir şehre yâda farklı bir bölgeye taşınıyorsanız, yeni taşınacağınız yerin yıl içindeki genel hava durumuna bakmanız sizin için iyi olacaktır. Eğer doğudaki kuru sıcak havalara alıştıysanız deniz kenarındaki nemli ve boğuk havalar sizi baya bir zorlayabilir. Sizin için hiç te eğlenceli olmayabilir. Yâda güneydeki sıcak ve kar yağmayan bir şehirden doğudaki kışları sert ve çetin geçen bir yere taşınmanız durumunda kış mevsimi sizin için çok zor olabilir. Taşınacağınız yeri ne kadar iyi bilirseniz sizin için uyum o kadar kolay olacaktır.


Bütçeye Uygunluk


Her şehrin yâda kasabanın kendine özgü bir ekonomik durumu var. Mesela İstanbul’da yaşamanın Anadolu’nun birçok şehrine göre çok masraflı olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul içinde bile birçok insan Mecidiyeköy yâda Beşiktaş gibi yerleşimi pahalı bölgelerde çalışırken yerleşim için şehrin daha az pahalı yerlerini tercih edebiliyorlar. Ev fiyatlarının uygun ve kamu hizmetlerine erişimin kolay olduğu yerler için araştırma yapılabilir. Taşınmadan ve bir evden eve nakliye firması bulmadan önce ev ödevini iyi çalış.


İş Bulma


Eğer taşınırken hali hazırda bir işiniz yoksa bir meslek sahibiyseniz kendinize uygun bir iş ve yer bakmanız gerekecek. Olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimaline karşı her zaman bir geri dönüş planınızın olmasını istersiniz. Bunun için gideceğiniz yeni şehir yâda bölgenin iş durumunu mutlaka araştırın, özellikle sahip olduğunuz meslek yâda işle ilgili araştırma yapın.


Kültür, Dini İnanışlar, Politik Görüşler


Yerleşeceğiniz yeri seçerken bu değerlerin her birini aklınızda bulundurun. Bu kriterler doğrultusunda mutlu olabileceğiniz bir yer bulun. Sizinle aynı değerleri ve kültürü yaşayan bir çevrede daha mutlu olabilirsiniz. Mutlu olmak için bazen çokta konfora ihtiyacınız olmayabilir. Sizi anlayan ve size saygı duyan bir çevre sizi daha az endişelendirecektir.


Çevre ve Komşuluklar


Büyük şehirler kendi bünyesinde birçok bölge barındırabiliyor.  Bazı bölgeler daha çok şehir kültürü yaşıyorken bazı bölgeler daha rahat ve kırsal yaşama yakın bir tarzda yaşıyor olabilirler. Yeni taşınmayı düşündüğünüz bir bölgeyi daha iyi tanımak için bir hafta sonunuzu yâda bir haftanızı ayırın, gidin o çevreyi keşfedin. Kendiniz için bunu eğlenceli bir arayışa da çevirebilirsiniz. Mümkünse bütün çevreyi dolaşın. Bölgeye özgü güzel yerlerini, alışveriş yapabileceğiniz yerleri, restoranlarını, (oturup bir yemek yiyin) ve o çevredeki insanlarla konuşun, onlara her konuda sorular sorun. Bu size yeni yerleşim yeri hakkında yeterince fikir verecektir. Evinize döndüğünüzde kendinizi yeni yerleşim yeriniz hakkında daha rahat hissedeceksiniz. Bunu yapmanız durumunda bu yeni yerleşim yerinde mutlu olup olmayacağınızı kesinleştirebilirsiniz.


Seçeceğiniz Ev


Şimdi araştırmış olduğunuz çevrede sıra ev bulmaya geldi. Eğer niyetiniz ev almaksa bu bölgeden, evi almadan önce bir müddet kirada oturmak akıllıca olabilir. Beklide yeni yerden hoşlanmayacaksınız. Komşularınız size itici gelebilir. Bütün bunlardan emin olduktan sonra daha doğru ve isabetli bir karar almanız kolay olacaktır. Eğer bölgeyi çok iyi bilmiyorsanız bölgeyi bilen ve bu bölgede iş yapan emlakçılardan yardım alabilirsiniz. Onlar için tanıdık olan bu çevrede size güzel fırsatların yolunu gösterebilirler, yeni bir ev bulmanızı size kolaylaştırabilirler. Merak etmeyin emlakçılar size bu hizmeti sunarken memnuniyet duyacaklardır. Siz sadece emlakçılara nasıl bir ev istediğinizi söyleyin, onlar size çevrede sizin için uygun olabilecek bütün evleri sıralarlar. Size kalmak bunları inceleyip uygun olanına karar vermek olacaktır.

Unutmayın yeni bir yere yâda farklı bir şehre taşınma kararı hayatınızdaki önemli değişikliklerdendir. İyi bir planlama ve doğru bir karardan sonra kendinizi rahat ve mutlu hissedebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Unutmayın bu yeni yer sizin eviniz olacaktır. Evinizi seçerken en iyi ve doğru olan yeri bulmaya özen gösterin…

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas