Yatırım Amaçlı Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Yatırım yapmak istediğiniz konutun getirilerini hesaplamanız, almak istediğiniz konutun bölgesinde gelecek dönemde oluşabilecek yenilikler ve değişimler hakkında uzman görüşü almanız isabetli karar vermenize yardımcı olabilir.

Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz uzun süreli yatırımlar arasında yer alan gayrimenkul yatırımı, doğru adımlar atılarak yapıldığında çok karlı bir araca dönüşebilir. Yatırımcısını her zaman sevindiren ve tasarrufları katlayan konut yatırımı yapmadan önce konutun bölgesi, yapı özellikleri hakkında çok iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda yatırım risklerini minimize etmek için atmanız gereken adımları madde madde sıralayacağız.

Bütçenizi İyi Ayarlayın

Konut yatırımı yapmaya karar verdiğinizde öncelikle finansal açıdan kendinizi objektif kriterlere göre sınayın. Reklamlarından ve kampanyalarından çok etkilendiğiniz bütçenizin çok üstündeki bir projeye dahil olmanız altından kalkılamaz yüklere ve sonunda hüsrana neden olabilir. Mümkünse konutun tamamını değilse büyük bir kısmını birikimlerinizle küçük bir kısmı kredilerle almaya çalışın.

Yaşam Skorunu Araştırın

Yatırım için almayı planladığınız konutun park, bahçe, okul, hastane, market gibi alanlara uzaklığını ve toplu taşıma imkanlarını detaylı olarak inceleyin. Yaşam kalitesini direk etki eden bu etkenlerin sonradan değiştirilmesi çok zor olan veya uzun zaman gerektireceğinden atacağınız adımı dikkatli seçin.


Yatırım Amaçlı Konut Satın Alma


İmar ve Tapu Kayıtlarını İnceleyin

Satın almayı planladığınız konutun içinde bulunduğu site ya da apartmanın inşaat izinlerinin, iskan durumlarını ve tapu kayıtlarını detaylıca araştırın. Tapu üzerinde ipotek var mı yok mu, krediye uygunluğu başlıklarını en ince ayrıntısına kadar araştırın. İnşaatı yapan firmanın sicilini, müşterilerinin firma hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye çalışın. Yatırımcısına değer veren ve geçmiş dönemde prim yapan işlere imza atan firmalarla çalışabilirsiniz.

Kira Amortisman Süresi Önemlidir

Yatırım yapılacak konutun değerini ortaya çıkartan en sağlam kıstaslardan birisi de değerini kira geliriyle kaç yılda amorti edeceğidir. Almak istediğiniz konutun o günün şartlarında ve ileriye dönük olarak ne kadar kira getirisi kazandıracağı ve çevresel faktörlere bağlı olarak yapacağı prim çok önemlidir. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ortalama 20 yıl olan amortisman süresi ne kadar kısalırsa konut değeri o kadar artıyor.

Şerefiye Değerini Öğrenin

Site içerisinde aynı malzemeden ve aynı işçilikle yapılan her konutun değeri aynı olmaz. Konutun değerini ön cephede olup olmadığı, net kullanım alanları, güneş alıp almaması, manzarası gibi değişkenler etkileyebiliyor. yatırım yapmak istediğiniz konutun kullanım alanını net m2 üzerinden gerekirse destek alarak ölçün.

Yalıtım Özelliklerini Saptayın

Konutun değerine direk etki yapan ısı, ses ve su yalıtımları artık her projede aranan, yaşam kalitesine etkisi olan önemli yapı özellikleridir. Yüksek doğal gaz faturaları, banyo ve tuvaletten su sızdırmaları ve alt ve üst kattan gelen rahatsız edici sesler konutun değerine olumsuz yönde etkileyebilir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas