Yeni Bir Şehre Taşınmadan Önce O Şehir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 Tayinler, iş, eğitim ve sağlık ihtiyaçları gibi nedenlerle şehir değişiklikleri yapılıyor. Yeni bir şehre taşınmak, yeni bir düzene alışma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle farklı bir şehre yerleşmeye karar verdiğinizde gideceğiniz yer hakkında bazı konularda araştırma yapmanız gerekiyor.

- Konut Fiyatları

Yeni bir şehre taşınırken öncelikle o şehirde uzun süre mi yoksa geçici bir süre mi kalacağınızı belirlemelisiniz. Kalacağınız süre, taşınma şekliniz ve ev arama süreciniz üzerinde etkili olacaktır. Kiralayacağınız evi veya evinizi kiralayacağınız bölgeyi bu kararınız şekillendirecektir.

Eğer 6 aydan daha kısa süre için yeni bir şehre gitmeniz gerekiyorsa ev tutmak ve eşya taşımak yerine uygun fiyatlı pansiyonlarda, apartlarda ya da eşyalı dairelerde kalabilirsiniz. Bu kararlarınızı verirken nakliyat fiyatlarını ve kiralayacağınız ev için yapacağınız harcama ile geçici bir süre kalacağınız bir otel yada pansiyonda harcayacağınız miktarları kıyaslamanızı öneriyoruz. Belki nakliyat ve kira bedelinin bir kısmını otel yada pansiyona teklif ederseniz olumlu karşılanabilir. Nakliyat fiyatları hakkında bilgi almak için Enakliyat Fiyat Hesaplama aracını kullanabilirsiniz.


Konut fiyatları


Fakat uzun bir süre boyunca bu şehirde yaşamayı planlıyorsanız eşyalarınızı da getirmeniz gerekecektir. Bu durumda, kiralamak ya da satın almak için konut araştırması yapmalısınız. Konut fiyatları; evin konumuna, ısınma türüne, dekorasyonuna göre değişiklik gösterir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir ev bulabilmek için emlakçılardan yardım alabilirsiniz.

- Eğitim

Eğitim için farklı bir şehre taşınmayı düşünüyorsanız o şehirdeki olanakları iyi araştırmalısınız. Üniversite ya da lise düzeyinde bir eğitim için şehir değiştirecekseniz kalacak yer, sosyal ve kültürel olanaklar, eğitim kalitesi, laboratuvar ve saha çalışması imkanlarının bulunup bulunmadığını öğrenmelisiniz. Eğer okul çağında çocuklarınız varsa okul, kreş, servis, dershane araştırması yapmanız gerekecektir.


Eğitim


Eğitim için şehir değiştirmeden önce belli bir süre bu şehirde ve eğitim almayı düşündüğünüz kurumda vakit geçirmenizi ve sizden önce burada eğitim alan kişilerden bilgi almanızı öneriyoruz. Ancak böyle doğru bir karar verip vermediğinizi net olarak öğrenebilirsiniz.

- Sağlık Olanakları

Kronik bir rahatsızlığınız olsa da olmasa da yerleşeceğiniz şehirdeki sağlık olanakları son derece önemlidir. Olası kaza ve hastalık durumlarında oturacağınız ve çalışacağınız bölgede sağlık kuruluşlarının bulunması işinizi kolaylaştıracaktır. Mevcut hastalıklarınızın tedavisine devam edebileceğiniz sağlık merkezlerinin bulunup bulunmadığını da taşınmadan önce araştırmalısınız.

Ailede yaşlı veya doktor takibinde bulunana bir aile üyesi varsa yeni taşınılacak evin hastaneye yakın olması çok daha iyi olacaktır. Bu detayları da düşünerek karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

- İş ve Ulaşım İmkanları

Ülkemizde iç göçlerin en büyük sebebi iş olanaklarının bulunduğu yerlerde yaşama arzusudur. Taşınmayı düşündüğünüz yerde ihtisas alanınıza ve yeteneklerinize uygun iş olanaklarının bulunması, iş arama sürecinizi hızlandıracaktır. Özellikle büyük şehirlerde ve endüstriyel faaliyetlerin yaygın olduğu bölgelerde iş olanakları daha fazladır. Benzer şekilde ulaşım imkanları da bu bölgelerde gelişmiştir. Alternatif ulaşım seçeneklerinin bulunması iş, okul ve alışveriş merkezlerine gidiş gelişlerde kolaylık sağlayacaktır.

İşinize yakın olmanız veya bir aktarma ile işe gidiyor olmanız. Hayat kalitenizi de doğrudan etkileyen bir unsurdur. Her gün birkaç saatinizi işe gitmek ve dönmek için toplu ulaşım araçlarında geçirirseniz her zaman eve daha yorgun dönmenize neden olacaktır. Zamanla alışkanlığa dönecek bu yorgunluklar hayat kalitenizi epey aşağıya çekecektir. İşinizden çok uzak bölgelere taşınmayın.

- Alışveriş ve Eğlence

Yaşayacağınız yerde eğlence merkezlerinin olması, sosyal ve kültürel olanakların bulunması boş zamanlarınızı değerlendirmeniz ve farklı sosyal faaliyetlere katılabilmeniz açısından önemlidir. Ayrıca oturduğunuz yerde alışveriş merkezlerinin bulunması da ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kolayca satın alabilmenizi sağlayacaktır.- Yerleşeceğiniz Şehrin Yöresel Özellikleri Taşınma sonrası yerleşeceğiniz bölgedeki kültürel farklılıklara alışmanız biraz zaman alabilir. Özellikle de insan ilişkilerinde aktif olmayı gerektiren bir sektörde çalışacaksanız yerel alışkanlıkları, bölge halkının aksanını önceden öğrenmeniz alışma sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.​

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas