Taşınmaya Hazırlık: Elbiseler Nasıl Paketlenmeli?

 


Kıyafetlerinizi Nasıl Taşımalısınız?

İster beş sokak arkaya taşının, isterseniz şehir değiştirin; kıyafetleri toplamak, taşımak, sonra yeniden yerleştirmek ciddi zaman ve emek isteyen ve dolayısıyla pek de sevilmeyen bir iştir. Eğer doğru yöntemleri uygulamazsanız; kıyafetleriniz, taşınmanın en kabuslu konusu haline bile gelebilir!

Her ne kadar yeni bir eve taşınmak tazelenmek anlamına gelse de ve heyecanlı bir süreç olsa da, yapılacak bir çok şeyi de beraberinde getirir. İlk etapta kıyafetlerinizi bir bavula ya da spor çantaya doldurarak kolaylıkla taşıyabileceğinizi düşünseniz de, aslında bu iş o kadar kolay değildir. Kıyafet taşımak için çok daha detaylı bir organizasyona ihtiyacınız olabilir. Çünkü yazlık kışlık bütün kıyafetler toparlanınca ciddi bir yük oluşturur. Ve siz, kumaşlarına zarar vermeden, kuru ve temiz bir şekilde onları yeni evinize taşıma işini en iyi şekilde organize etmek zorundasınızdır. Bunun için iyi bir planlama gerekir.

Kıyafetlerinizi kategorize edin!

İyi bir planlama, taşınmanın altın kuralıdır ve bu kural, özellikle kıyafetleri toparlarken çok işe yarar. İlk etapta dolabınızdaki bütün giysileri tek tek çıkararak kategorize edin. Bu işe taşınmadan çok önce başlarsanız çok daha başarılı sonuç elde edebilirsiniz. Önce mevsimine göre, ardından türüne göre, hatta kumaşına göre yapacağınız sınıflandırma, paketlemede işinizi kolaylaştıracağı gibi yeni evinize yerleşirken de sizi büyük bir karmaşadan kurtaracaktır.

Bu işlemi yaptıktan sonra her bir kategori için uygun bavul ya da çantaları kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi kolileri kullanın!

Kolilere ütülü veya kırışma ihtimali olan elbiseleri yerleştirmeyin. Eğer daha önce bu hataya düştüyseniz fark etmişsinizdir. Kıyafetleri koli ile taşımak iyi bir yöntem ancak elbiselerin kırışmasını engellemeyecektir. Çünkü istediğiniz kadar düzgün katlasanız da giysileriniz koli içinde kırışabilir. Yağmurlu bir havada taşınıyorsanız, ya da beklenmedik kötü hava koşullarıyla karşılaşırsanız, kolideki bütün kıyafetlerinizin ıslanmasını engellemek için koli büyüklüğünde bir poşet kullanabilirsiniz. Koli dolduktan sonra poşetin ağzını bantlayın böylece elbiseleriniz her hava koşulunda güvende olacaktır.

Askılı Kolileri Kullanın!

Kırışmasını istemediğiniz elbiseleriniz için hazırlanmış askılı kolileri tercih edin. Birkaç askılı koli gardırop içindeki tüm elbiselerinizi taşımaya hazırlayabilirsiniz. Nakliyat firmaları genellikle her taşımaya yalnız bir adet askılı koli götürürler. Eğer daha fazla askılı koliye ihtiyacınız varsa kendinizde satın alabilirsiniz. Nakliyat firmasından da talep edebilirsiniz tabi. Ancak taşınma günü yine bir adet askılı koli ile karşılaşma ihtimalini sıfırlamak istiyorsanız kollarınızı sıvayın ve bu işe girişin.


Askılı koli


Taşınırken genellikle “takım elbiseleri nasıl taşırım” diye sorularımız olabiliyor. Takım elbiseleri taşımanın en iyi yöntemi askılı kolilerdir. Takım elbiselerinizi kendi özel kılıfından çıkarmadan askılı koliler de rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Böylece takım elbiseleriniz en ufak bir kırışma olmadan yeni adresteki gardıroba kadar taşınmış olacak.

Acil giysilerinizi ayırın ve yanınıza alın!

Taşındığınız ilk gün, hatta ilk hafta bütün kolileri ve paketleri açmaya zamanınız olmayabilir. Dolayısıyla taşınma sırasında küçük bir çantaya ilk gün için gerekli giysilerinizi, iç çamaşırlarınızı ve çoraplarını koyarak yanınıza almanız büyük bir pratikliktir.

Vakumlu torbalar ve çöp poşetleri kullanın!

Vakumlu torbalar, çok yer kaplayan kazak, palto gibi giysileri taşımak için idealdir. İster katlanmış halde, isterse düz şekilde kıyafetlerinizi böyle bir torbaya yerleştirdikten sonra elektrikli süpürge yardımıyla havasını alarak yerden inanılmaz tasarruf edebilirsiniz. Öte yandan, kalın kaliteli çöp poşetlerini de giysilerinizi taşımak için kullanabilirsiniz. Bir çöp poşetinin tepesine makasla açacağınız delikten askılarınızı geçirebilir, açıkta kalan en altına da düğüm atarak, işlevsel bir gardırop poşeti haline getirebilirsiniz.


vakumlu torba

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Bİrşeyler yaz Enter'a bas